Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου 2012

Διασυλλογικές διοργανώσεις ΕΣΣΝΑ (6ος γύρος)

Την τρίτη νίκη της στο Πρωτάθλημα Γ' Εθνικής Κατηγορίας σημείωσε η σκακιστική ομάδα του ΑΟ Πεύκης την περασμένη Κυριακή, επί του ΣΟ Πετρούπολης, με σκορ 6-4!
Με την ομάδα αγωνίστηκαν οι: Παπαγεωργίου, Κώστας, Καψούλης, Ζαχαρίου, Παπαδόπουλος, Trufeva, Φρέσκου, Λιακάκης, Αρμενιάκος και Δερμιτζάκης.
Νίκες για την ομάδα πέτυχαν η 5η, η 7η, η 8η, η 9η και 10η σκακιέρα, ενώ ισόπαλα έληξαν τα ματς στην 1η και τη 2η.

Για το Κύπελλο Αττικής Φιλίας, η β' ομάδα μας πέτυχε τη 2η νίκη της στη διοργάνωση, επικρατώντας της Γ' ομάδας του ΣΟ Νέας Φιλαδέλφειας με 4,5-1,5.

Αύριο Κυριακή 19 Φεβρουαρίου (στις 10:30 π.μ.) διεξάγεται ο 6ος γύρος των διοργανώσεων, με τις συναντήσεις:
Πρωτάθλημα Γ' Εθνικής: ΣΟ Περιστερίου - ΑΟ Πεύκης
Κύπελλο Αττικής Φιλίας: ΑΟ Πεύκης - ΣΟ Αμπελοκήπων

Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2012

Διασυλλογικές διοργανώσεις ΕΣΣΝΑ (5ος γύρος)

Για τον 4ο γύρο του Πρωταθλήματος Γ' Εθνικής Κατηγορίας, ο ΑΟ Πεύκης πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Σκακιστικού Κύκλου Ιλίου, με σκορ 5 - 4,5!
Η σύνθεση της ομάδας ήταν: Σίσκος, Παπαγεωργίου (κενή), Κώστας Παν., Ζαχαρίου, Παπαδόπουλος, Trufeva, Ευθυμίου, Κώστας Αλεξ., Αρμενιάκος, Δερμιτζάκης.
Τις νίκες της ομάδας πέτυχαν η 3η, η 7η, η 8η και η 10η σκακιέρα, ενώ στην 1η, 4η και 5η σκακιέρα σημειώθηκαν αντίστοιχες ισοπαλίες.

Στο Κύπελλο Αττικής Φιλίας η ομάδα μας δεν κατέβηκε να αγωνιστεί στο Χολαργό, καθώς 4 από τους 6 παίκτες μας παρουσίασαν κώλυμα συμμετοχής. Έτσι, το φύλλο αγώνος..."έγραψε" 6-0 υπέρ του ΓΑΣ Χολαργού!

Αύριο Κυριακή 12 Φεβρουαρίου (στις 10:30 π.μ.) διεξάγεται ο 5ος γύρος των διοργανώσεων, με τις συναντήσεις:
Πρωτάθλημα Γ' Εθνικής: ΑΟ Πεύκης - ΣΟ Πετρούπολης
Κύπελλο Αττικής Φιλίας: ΣΟ Νέας Φιλαδέλφειας Γ' - ΑΟ Πεύκης

Σάββατο, 4 Φεβρουαρίου 2012

Διασυλλογικές διοργανώσεις ΕΣΣΝΑ (4ος γύρος)

Για τον 3ο γύρο του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Γ' Εθνικής 2012, η ομάδα του ΑΟ Πεύκης ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΑΟ Παραδείσου Αμαρουσίου με 3,5 - 6,5
Με την ομάδα αγωνίστηκαν οι Σίσκος, Παπαγεωργίου, Κώστας Παν., Παπαδόπουλος, Χρέππας, Trufeva, Φρέσκου, Κώστας Αλ., Αρμενιάκος και Δερμιτζάκης.
Οι νίκες της ομάδας σημειώθηκαν στην 1η, 8η και 10η σκακιέρα, ενώ ισόπαλο έληξε το ματς στην 3η σκακιέρα.

Στο Κύπελλο Αττικής Φιλίας, η ομάδα του ΑΟ Πεύκης έχασε οριακά από τη Β' ομάδα του ΣΟ Νέας Φιλαδέλφειας με σκορ 2,5 - 3,5

Αύριο Κυριακή 5 Φεβρουαρίου διεξάγεται ο 4ος γύρος των διοργανώσεων, με τις συναντήσεις:
Πρωτάθλημα Γ' Εθνικής: Σκακιστικός Κύκλος Ιλίου - ΑΟ Πεύκης
Κύπελλο Αττικής Φιλίας: ΓΑΣ Χολαργού - ΑΟ Πεύκης

Και οι 2 αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των αντίπαλων σωματείων στις 10:30 π.μ.

Ένσταση ΑΟ Πεύκης

Αντιγράφουμε από το site της ΕΣΣΝΑ:

Η Επιτροπή Ενστάσεων της ΕΣΣΝΑ έκανε αποδεκτή την ένσταση του ΑΟ Πεύκης κατά του αποτελέσματος του αγώνα ΓΑΣ Χολαργός - ΑΟ Πεύκης και αποφάσισε την επανάληψη της παρτίδας της 7ης σκακιέρας (Κοκμοτού Ιωάννα - Ευθυμίου Βασιλική).
Το επιμέρους σκορ στις υπόλοιπες σκακιέρες είναι 4,5-4,5.
Ο αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 4/2 και ώρα 13:00 στο Εντευκτήριο του ΓΑΣ Χολαργού.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΕΥΚΗΣ-ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ (αποτελέσματα-προκρίσεις)

Με ικανοποιητική προσέλευση 71 παιδιών από τα Σχολεία & τους Συλλόγους του Δήμου μας διεξήχθη το 1ο Σχολικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα ΠΕΥΚΗΣ - ΛΥΚΟΒΡΥΣΗΣ που συνδιοργάνωσαν η Ένωση Γονέων Λυκόβρυσης – Πεύκης, το Σκακιστικό Τμήμα του ΑΟ Πεύκης και ο ΕΠΑΣΠΛ “Αριστοτέλης”.

Ο "Πολυχώρος" της Λυκόβρυσης αποδείχθηκε ιδιαίτερα κατάλληλος για αυτή την διοργάνωση.

Το Σκακιστικό Τμήμα του ΑΟ Πεύκης θέλει να συγχαρεί όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στους αγώνες, και ιδιαίτερα τους διακριθέντες (σημαντικός αριθμός των οποίων προπονούνται στις ακαδημίες του Σκακιστικού Τμήματος):

Α' Δημοτικού (9 συμμετοχές)
1ος: ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ (4 βαθμοί)
2ος: ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ (4 βαθμοί)
3ος: ΚΟΥΚΛΕΡΗΣ ΜΑΝΘΟΣ (3 βαθμοί)
Β' Δημοτικού (6 συμμετοχές)
1ος: ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (4,5 βαθμοί)
2ος: ΜΟΣΧΟΥΔΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ (3,5 βαθμοί)
3ος: ΔΙΓΕΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ (3 βαθμοί)
Γ' Δημοτικού (14 συμμετοχές)
1η: ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΝΑ (4,5 βαθμοί)
2η: ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ (4 βαθμοί)
3ος: ΞΥΛΟΚΟΤΤΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ (3 βαθμοί)
Δ' Δημοτικού (11 συμμετοχές)
1ος: ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (5 βαθμοί)
2η: ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (4 βαθμοί)
3ος: ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ (3,5 βαθμοί)
Ε' Δημοτικού (10 συμμετοχές)
1ος: ΣΤΕΡΓΙΩΤΗΣ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ (4,5 βαθμοί)
2ος: ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ (4 βαθμοί)
3ος: ΚΟΥΝΟΥΒΕΛΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ (3,5 βαθμοί)
ΣΤ' Δημοτικού (9 συμμετοχές)
1ος: ΧΡΥΣΟΣΠΑΘΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (4 βαθμοί)
2ος: ΜΠΟΥΤΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (4 βαθμοί)
3η: ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗ ΤΑΤΙΑΝΑ (3,5 βαθμοί)
Γυμνάσιο (12 συμμετοχές)
1ος: ΚΟΡΝΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (4,5 βαθμοί)
2ος: ΑΡΜΕΝΙΑΚΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ (4 βαθμοί)
3η: ΠΑΤΕΡΑΚΗ ΗΡΩ (3,5 βαθμοί)

Με την ευκαιρία αυτή θέλουμε ευχαριστήσουμε τους προπονητές των ακαδημιών μας, Χρήστο Μπανίκα (FIDE Grand Master, προπονητή επίλεκτου τμήματος), Στάθη Γαζή (FIDE Master, προπονητή προχωρημένων τμημάτων) και Νίκο Ζαχαρίου (πιστοποιημένο προπονητή FIDE, προπονητή υποδομών).

Τέλος ενημερώνουμε ότι προκρίνονται για την Τελική Φάση του Σχολικού Πρωταθλήματος ΕΣΣΝΑ 2012 οι:
1) ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ (Α' Δημ),
2) ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (Β' Δημ),
3) ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΝΑ (Γ' Δημ),
4) ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ (Γ' Δημ),
5) ΞΥΛΟΚΟΤΤΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ (Γ' Δημ),
6) ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (Δ' Δημ),
7) ΣΤΕΡΓΙΩΤΗΣ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ (Ε' Δημ),
8) ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ (Ε' Δημ),
9) ΧΡΥΣΟΣΠΑΘΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (Στ' Δημ),
10) ΚΟΡΝΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Α' Γυμν),
11) ΑΡΜΕΝΙΑΚΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ (Α' Γυμν)