Δευτέρα, 20 Δεκεμβρίου 2010

ΑΤΟΜΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 2011

Στην Αθήνα (Κάτω Πατήσια), με συνδιοργανωτές τον "ΑΟ ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ '89", την Ένωση Γονέων & Κηδεμόνων 5ου Διαμερίσματος Δήμου Αθηναίων, τους Σύλλογους Γονέων & Κηδεμόνων 44ου & 152ου Δημοτικών Σχολείων & 65ου Γυμνασίου Δήμου Αθηναίων και την ΕΣΣΝΑ θα πραγματοποιηθούν στο χρονικό διάστημα 23-30 Δεκεμβρίου 2010:

* Τα Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής 2011 ( 8, 10, 12, 14, & 16 ετών).

* Τα Ατομικά Πρωταθλήματα Εφήβων – Νεανίδων κάτω των 18 Αττικής & Νέων Ανδρών – Γυναικών κάτω των 20 ετών Αττικής.

Ο χώρος των αγώνων είναι το 44ο & 152ο Δημοτικό Σχολείο και το 65ο Γυμνάσιο Δήμου Αθηναίων. Το σχολικό συγκρότημα των παραπάνω σχολείων, περικλείεται από τις οδούς Κουρτίδου, Μηλιαράκη, Ρεκούκου και Σταθάτου (είσοδος στον χώρο αγώνων από οδό Μηλιαράκη 71)

Ο αγωνιστικός χώρος είναι προσβάσιμος με τα λεωφορεία 024, Α11, Β11, και όλες τις γραμμές που περνούν από τον ηλεκτρικό σταθμό Αττικής, σε απόσταση δέκα λεπτών από τους σταθμούς των ΗΣΑΠ Κ. ΠΑΤΗΣΙΩΝ & ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ , και οδικώς δίπλα στην έξοδο (Λιοσίων) της Λ. Κηφισού.

Τα Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής 2011 της Ε.Σ.Σ.Ν.Α. θα καλυφθουν πλήρως μέσω της ιστοσελίδας: http://www.blackqueen.net/atticayouth2011

ΧΟΡΗΓΟΙ:
Χορηγός επικοινωνίας των αγώνων ο ραδιοφωνικός σταθμός "ΒΗΜΑ 99.5 FM"
Χορηγός των αγώνων τα καταστήματα χειροποίητης σοκολάτας "MAX PERRY"
Ευγενική προσφορά 20 προσκλήσεων από τη Θεατρική Παράσταση "Σκακιστική Ιστορία" στους συμμετέχοντες.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ:
Παράλληλα με τη διεξαγωγή των Ατομικών Νεανικών Πρωταθλημάτων Αττικής 2011 θα πραγματοποιηθούν οι ακόλουθες εκδηλώσεις:
- Επίδειξη Σιμουλτανέ, σύντομη ομιλία και υπογραφή αυτογράφων από τον GM και πολύ-πρωταθλητή Ελλάδας Χρήστο Μπανίκα (Πέμπτη, 23.12.2010 και ώρα 18.00)
- Διάλεξη περί του Συστήματος ΕΛΟ από το Μ.Καλούμενο (Κυριακή, 26.12.2010 και ώρα 18.30)
- Συνάντηση με συντονίστρια την ψυχολόγο Χρ. Πουλοπούλου και θέμα «Παιχνίδι – Επικοινωνία - Υποστήριξη» (Δευτέρα, 27.12.2010 και ώρα 17.30)
- Σεμινάριο Διαιτησίας με εισηγητές τους Διεθνείς Διαιτητές Σωτήρη Λογοθέτη και Μιχάλη Πρεβενιό (27, 28 και 29.12.2010 και ώρα 17:30 - 20:30)
- Επίδειξη Σιμουλτανέ, σύντομη ομιλία και υπογραφή αυτογράφων από τον GM και πρωταθλητή Ελλάδας Γιάννη Νικολαϊδη (Πέμπτη, 30.12.2010 και ώρα 18.00)
- Απονομή επάθλων των Ομαδικών Πρωταθλημάτων και Κυπέλλων Διοργανώσεων Ε.Σ.Σ.Ν.Α. 2010 (Πέμπτη 30.12.2010 ώρα 21:00)

Κύπελλο Μπίκου 2010: Αποτελέσματα 7ου γύρου - τελική βαθμολογία

Με νίκη επί της Δόξας Πεύκης με σκορ 4 - 3,5 ολοκλήρωσε τους αγώνες της για το Κύπελλο Μπίκου 2010 η σκακιστική ομάδα μας!

Για τον ΑΟ Πεύκης αγωνίστηκαν οι Ζαχαρίου, Καψούλης, Χαλκιαδάκης, Σπυρόπουλος, Ζωγράφος, Καρυστιανός, Παπασταυρίδης και ο (8χρονος!) Παρασκευάς Γιώργος.
Τις νίκες της ομάδας σημείωσαν η 1η (άνευ αγώνος), η 3η και η 7η σκακιέρα, ενώ ισόπαλα τελείωσαν τα ματς στην 5η και στην 8η σκακιέρα.

Έτσι, στην τελική βαθμολογία του Β' ομίλου, ο ΑΟ Πεύκης συγκέντρωσε 10 βαθμούς (5 νίκες - 2 ήττες) τερματίζοντας στην 7η θέση μεταξύ 45 ομάδων.

Νικήτριες ομάδες στο Κύπελλο Μπίκου 2010 αναδείχθηκαν στον Α' όμιλο η Πνευματική Στέγη Περιστερίου με 14 βαθμούς (7 νίκες σε 7 αγώνες), στον Β΄όμιλο ο Πανελλήνιος Γυμναστικός Σύλλογος με 12 βαθμούς και στον Γ' όμιλο ο Φοίνικας Αγίας Σοφίας με 14 βαθμούς.

Πέμπτη, 9 Δεκεμβρίου 2010

Κύπελλο Μπίκου 2010: Αποτελέσματα 6ου-κλήρωση 7ου γύρου

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στον Β' Όμιλο του Κυπέλλου Μπίκου 2010 η σκακιστική μας ομάδα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του ΑΦΜΟ-ΑΦΟΑΝ με σκορ 5-3!
Για τον ΑΟ Πεύκης αγωνίστηκαν οι Παπαγεωργίου, Ζαχαρίου, Καψούλης, Χαλκιαδάκης, Σπυρόπουλος, Ζωγράφος, Καρυστιανός και Παπασταυρίδης.
Τις νίκες της ομάδας σημείωσαν η 5η, η 6η, η 7η και η 8η σκακιέρα, ενώ στην 3η και στην 4η είχαμε αντίστοιχες ισοπαλίες.

Στον τελευταίο γύρο της διοργάνωσης ο ΑΟ Πεύκης θα αντιμετωπίσει την "συμπολίτισσα" ομάδα της Δόξας Πεύκης, καθώς οι 2 ομάδες ισοβαθμούν στις θέσεις 7-12 με 8 βαθμούς (4 νίκες-2 ήττες).

Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου στις 10:30' π.μ. στο σκακιστικό εντευκτήριο του συλλόγου (Αγίας Παρασκευής 9, Λυκόβρυση - εντός εργοστασίου "ΒΕΝΕΤΗΣ")

Τετάρτη, 1 Δεκεμβρίου 2010

Κύπελλο Μπίκου 2010: Αποτελέσματα 5ου-κλήρωση 6ου γύρου

Τη δεύτερή του ήττα στο Κύπελλο Μπίκου γνώρισε ο ΑΟ Πεύκης, από την ισχυρή Α' ομάδα της Σκακιστικής Επικοινωνίας Νέου Ηρακλείου, με σκορ 6-2.
Με την ομάδα αγωνίστηκαν οι Παπαδόπουλος, Ζαχαρίου, Καψούλης, Χαλκιαδάκης, Ζωγράφος, Καρυστιανός, Μαυρόγαλος Ανδρέας και Παπασταυρίδης.
Νίκη σημείωσε η 3η σκακιέρα (Καψούλης-Νάκας), ενώ στην 6η και στην 8η σκακιέρα σημειώθηκαν αντίστοιχες ισοπαλίες.

Για τον 6ο γύρο της διοργάνωσης, η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΑΦΜΟ-ΑΦΟΑΝ (διεύθυνση: Βουλγαροκτόνου 103, Άνω Νεάπολη Νίκαιας)

Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου στις 10:30' π.μ.

Πέμπτη, 25 Νοεμβρίου 2010

Κύπελλο Μπίκου 2010: νίκη άνευ αγώνος στον 4ο γύρο! - κλήρωση 5ου γύρου

Νίκη άνευ αγώνος με 8-0 σημείωσε ο ΑΟ Πεύκης την Κυριακή που μας πέρασε, καθώς η Β' ομάδα του ΣΟ Ηλιούπολης δεν κατέβηκε να αγωνισθεί...

Στον 5ο γύρο της διοργάνωσης, η ομάδα μας κληρώθηκε να αντιμετωπίσει εντός έδρας την Α' ομάδα της Σκακιστικής Επικοινωνίας Νέου Ηρακλείου.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή 28 Νοεμβρίου στις 10:30' π.μ. στο εντευκτήριο του σκακιστικού τμήματος στη Λυκόβρυση (Αγίας Παρασκευής 9, εντός εργοστασίου "ΒΕΝΕΤΗ")

Παρασκευή, 19 Νοεμβρίου 2010

Κύπελλο Μπίκου 2010: Αποτελέσματα 3ου-κλήρωση 4ου γύρου

Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο ΑΟ Πεύκης στο Κύπελλο Μπίκου, στον 3ο γύρο της διοργάνωσης, καθώς έχασε οριακά από τον ΣΜΑΟ Καισαριανής με 4,5-3,5.
Με την ομάδα αγωνίστηκαν οι Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος, Ζαχαρίου, Χαλκιαδάκης, Σπυρόπουλος, Ζωγράφος, Καρυστιανός και Παπασταυρίδης.
Οι νίκες της ομάδας σημειώθηκαν στην 1η, στην 6η και στην 8η σκακιέρα, ενώ η μοναδική ισοπαλία σημειώθηκε στην 4η σκακιέρα (Χαλκιαδάκης-Γερούκαλης).

Μετά από διακοπή 2 εβδομάδων (λόγω εκλογών) η διοργάνωση συνεχίζεται την Κυριακή 21 Νοεμβρίου με τη διεξαγωγή του 4ου γύρου, όπου η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Β' ομάδα του ΣΟ Ηλιούπολης.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή το πρωί στις 10:30' στο σκακιστικό εντευκτήριο του ΑΟ Πεύκης (Αγίας Παρασκευής 9, Λυκόβρυση - εντός εργοστασίου "ΒΕΝΕΤΗ").

Πέμπτη, 28 Οκτωβρίου 2010

Κύπελλο Μπίκου 2010 - 2η νίκη για τον ΑΟ Πεύκης - κλήρωση 3ου γύρου

Για τον 2ο γύρο του κυπέλλου "Σπύρος Μπίκος" 2010 η σκακιστική ομάδα του ΑΟ Πεύκης πέτυχε ευρεία εντός έδρας νίκη επί του ΣΟ Νέας Φιλαδέλφειας Β' με 7,5-0!

Με την ομάδα αγωνίστηκαν οι Παπαδόπουλος, Ζαχαρίου, Καψούλης, Χαλκιαδάκης, Σπυρόπουλος, Ζωγράφος, Λιακάκης και Παπασταυρίδης, ενώ η μοναδική ισοπαλία σημειώθηκε στην 7η σκακιέρα (Λιακάκης-Δασακλής).

Στον 3ο γύρο της διοργάνωσης, ο ΑΟ Πεύκης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ισχυρό ΣΜΑΟ Καισαριανής.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή 31 Οκτωβρίου στις 10:30' π.μ. στο κοινό εντευκτήριο ΣΜΑΟ Καισαριανής - ΣΟ Παγκρατίου (διεύθυνση: Ζηνοδότου 22, Πλατεία Παγκρατίου, Αθήνα)

Παρασκευή, 22 Οκτωβρίου 2010

Κύπελλο Μπίκου 2010 - 2ος γύρος

Με νίκη ξεκίνησε τους αγώνες της η ομάδα του Α.Ο. Πεύκης στη Β' κατηγορία του κυπέλλου "Σπύρος Μπίκος" 2010, καθώς στον 1ο γύρο της διοργάνωσης επικράτησε εκτός έδρας του ΟΠΑ Φιλοθέης με 5,5-2,5.

Με την ομάδα αγωνίστηκαν οι Παπαδόπουλος Γιώργος, Ζαχαρίου Νίκος, Καψούλης Γιώργος, Χαλκιαδάκης Βαγγέλης, Σπυρόπουλος Θανάσης, Ζωγράφος Φώτης, Λιακάκης Γρηγόρης και Καρυστιανός Πέτρος.
Τις νίκες της ομάδας σημείωσαν η 3η, η 5η, η 6η, η 7η και η 8η σκακιέρα, ενώ ισοπαλία είχαμε στη 2η σκακιέρα (Ζαχαρίου-Παπουτσάκης).

Στη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, ο Α.Ο. Πεύκης θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη Β' ομάδα του Σ.Ο. Νέας Φιλαδέλφειας.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή 24 Οκτωβρίου στις 10:30' π.μ. στο εντευκτήριο του σκακιστικού τμήματος (Αγίας Παρασκευής 9, Λυκόβρυση-εντός εργοστασίου "ΒΕΝΕΤΗΣ")

Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2010

Διασυλλογικό Κύπελλο "Σπύρος Μπίκος" 2010

Αρχίζει αύριο Κυριακή 17 Οκτωβρίου το Κύπελλο "Σπύρος Μπίκος", μία από τις ιστορικότερες διοργανώσεις του Αττικού σκακιού, που διεξάγεται παραδοσιακά κάθε χρόνο, από Οκτώβριο έως Δεκέμβριο.

Θα διεξαχθεί όπως και πέρυσι σε 3 κατηγορίες (Α,Β και Γ) και θα διαρκέσει 7 αγωνιστικές (ελβετικό σύστημα 7 γύρων).

Οι συνθέσεις των ομάδων θα είναι 8μελείς.

Η ομάδα του ΑΟ Πεύκης, μετά την περυσινή της επιτυχία (3η θέση στη Γ' κατηγορία) φέτος θα δοκιμάσει την τύχη της στη Β' κατηγορία της διοργάνωσης.

Στον πρώτο γύρο η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη σκακιστική ομάδα του ΟΠΑ Φιλοθέης (διεύθυνση: Καποδιστρίου 17, Φιλοθέη)

Παρασκευή, 8 Οκτωβρίου 2010

Ομαδικά Νεανικά ΕΣΣΝΑ: Τελευταίος γύρος για τους Παμπαίδες - 4ος γύρος για τα Juniors

Ολοκληρώνεται την Κυριακή 10/10 το Ομαδικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων Αττικής (-12) με την διεξαγωγή του 5ου γύρου της διοργάνωσης. Θα ακολουθήσει (πιθανότατα) η διεξαγωγή τελικής φάσης (Final-8) για τις 8 πρώτες ομάδες.
Η ομάδα του ΑΟ Πεύκης στάθηκε άτυχη στον εκτός έδρας αγώνα της με τον Φυσιολάτρη Νίκαιας, καθώς ηττήθηκε οριακά με 3,5-2,5. Στον τελευταίο γύρο οι Παμπαίδες μας αντιμετωπίζουν εντός έδρας την ομάδα του ΑΣ "Άσπρος Πύργος" Ασπροπύργου και με νίκη εξασφαλίζουν (κατά 99%) μία θέση μεταξύ 12-14.

Για το Ομαδικό Πρωτάθλημα των Juniors (-8) διεξάγονται οι αγώνες του 4ου γύρου.
Η ομάδα του ΑΟ Πεύκης μετά τη νίκη εντός έδρας επί της Εστίας Νέας Σμύρνης με 2-1 βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και την Κυριακή αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ισόβαθμή της Α' ομάδα της Ένωσης Σπάρτης Μικράς Ασίας, στη Νέα Ιωνία (διεύθυνση: Αλατσάτων 27)

Καλή επιτυχία και στις 2 ομάδες μας!

Παρασκευή, 1 Οκτωβρίου 2010

Διασυλλογικά Νεανικά ΕΣΣΝΑ: Νίκη για τους Παμπαίδες - πρώτη ήττα για τους Juniors

Ανάμικτα συναισθήματα μας άφησε η προηγούμενη αγωνιστική, καθώς η ομάδα μας των Παμπαίδων (-12) πέτυχε την πρώτη νίκη της εντός έδρας, κερδίζοντας την ομάδα του Φοίβου Πειραιά με 6-0!
Αντίθετα η ομάδα των juniors (-8) δεν τα κατάφερε στον εκτός έδρας αγώνα της με τον Πειραϊκό και ηττήθηκε με σκορ 2-1.

Την ερχόμενη Κυριακή οι Παμπαίδες του ΑΟ Πεύκης αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τον Φυσιολάτρη Νίκαιας (διεύθυνση: Ιωνίας 82Β, Νίκαια) ενώ οι juniors θα υποδεχτούν στην Πεύκη την ομάδα της Εστίας Νέας Σμύρνης.

Και οι 2 αγώνες θα ξεκινήσουν στις 10:30' το πρωί της Κυριακής.

Τετάρτη, 22 Σεπτεμβρίου 2010

Ομαδικά Νεανικά Πρωταθλήματα ΕΣΣΝΑ - μία νίκη και μία ήττα για τις ομάδες μας

Με το δεξί ξεκίνησε τους αγώνες της στο Ομαδικό Πρωτάθλημα U-8 η ομάδα των juniors του ΑΟ Πεύκης, καθώς στον 1ο γύρο της διοργάνωσης νίκησε εντός έδρας τον ΑΣ Παπάγου με 3-0! (τις νίκες της ομάδας σημείωσαν η Δερμιτζάκη Γεωργία, ο Παρασκευάς Γιώργος και ο Σάρρας Πασχάλης).

Αντίθετα, η ομάδα των Παμπαίδων, με μία απουσία στη σύνθεσή της, δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΣΟ Καλλιθέας και ηττήθηκε με 4 - 1,5 (τις νίκες της ομάδας σημείωσαν τα αδέρφια Κωνσταντίνος και Διονύσης Μαυρόγαλος στην και σκακιέρα αντίστοιχα).

Την ερχόμενη Κυριακή η ομάδα των juniors θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα του Πειραϊκού ΟΣ (διεύθυνση: Α΄Δημοτικο Διαμέρισμα Δήμου Πειραιά, Σερφιώτου 42-46) ενώ η ομάδα μας των Παμπαίδων θα φιλοξενήσει στην Πεύκη την ομάδα του Φοίβου Πειραιά.

Και οι 2 αγώνες θα ξεκινήσουν στις 10:30' το πρωί της Κυριακής.

Τετάρτη, 15 Σεπτεμβρίου 2010

ΑΟ Πεύκης: Έναρξη λειτουργίας Νεανικών Τμημάτων


Η σχολική χρονιά άρχισε, η αγωνιστική περίοδος ξεκίνησε και το Σκακιστικό μας Τμήμα πραγματοποιεί τo πρώτο του κάλεσμα για γονείς και παιδιά το Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου το πρωί (ώρες 10:30'-13:30') στο εντευκτήριό του (Αγίας Παρασκευής 9, Λυκόβρυση - εντός εργοστασίου "ΒΕΝΕΤΗΣ").

Σε αυτή την πρώτη συνάντηση, τα παιδιά θα γνωριστούν μεταξύ τους (οι παλιοί με τους νεώτερους!), θα παίξουν σκάκι και θα χωριστούν σε γκρουπ δυναμικότητας από τους προπονητές του συλλόγου, οι οποίοι και θα διαμορφώσουν (σε συνεννόηση με τους γονείς) τα τμήματα και τις ώρες μαθημάτων για την περίοδο 2010-2011.

Περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα: 210-8051053, 6971750188 (κ. Σταυρουλάκη Μαρίνα) και στο e-mail: marastav@otenet.gr

Διασυλλογικά Νεανικά Πρωταθλήματα ΕΣΣΝΑ

Ξεκίνησαν την Κυριακή 12/9 τα Ομαδικά Πρωταθλήματα Αττικής στις κατηγορίες Παίδων (-16) και Παμπαίδων (-12) που διοργανώνει η ΕΣΣΝΑ, ενώ την ερχόμενη Κυριακή ξεκινάει και το Ομαδικό Πρωτάθλημα Juniors (-8).

Οι αγώνες θα κρατήσουν 5 γύρους, με αγωνιστική κάθε Κυριακή πρωί στις 10:30'. Στις 2 πρώτες κατηγορίες αναμένεται να διεξαχθεί και Τελική Φάση (Final-8).

Οι συνθέσεις των ομάδων είναι 6μελείς για τις 2 πρώτες κατηγορίες (με υποχρεωτική συμμετοχή ενός τουλάχιστον κοριτσιού) και 3μελείς για την κατηγορία Juniors.

Ο ΑΟ Πεύκης συμμετέχει στα Πρωταθλήματα με 2 ομάδες, μία στην κατηγορία Παμπαίδων (-12) και μία στην κατηγορία Juniors (-8).

Την Κυριακή η ομάδα μας των Παμπαίδων αντιμετώπισε εντός έδρας την ομάδα του Πανιωνίου ΓΣΣ, από την οποία ηττήθηκε με 4-2 (τις νίκες της ομάδας πέτυχαν οι Αρμενιάκος Σωτήρης και Κυριαζόπουλος Ανδρέας στην και σκακιέρα αντίστοιχα).

Την ερχόμενη Κυριακή (19 Σεπτεμβρίου) η ομάδα των Παμπαίδων παίζει εκτός έδρας με τον ΣΟ Καλλιθέας, ενώ ξεκινάει τους αγώνες της και η ομάδα των Juniors, η οποία θα φιλοξενήσει στην Πεύκη την ομάδα του ΑΣ Παπάγου.

Τρίτη, 14 Σεπτεμβρίου 2010

1o Φθινοπωρινό Όπεν Πεύκης

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 1ο Φθινοπωρινό Σκακιστικό Τουρνουά Πεύκης, που διοργάνωσε το Σκακιστικό Τμήμα του ΑΟ Πεύκης σε συνεργασία με τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Πεύκης, από 6-12 Σεπτεμβρίου 2010 στο Αμφιθέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου "Μελίνα Μερκούρη" στο Ηλιακό Χωριό.

Στο τουρνουά έλαβαν μέρος 52 σκακιστές.

Νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο Ομοσπονδιακός Μετρ του ΣΟ Καλλιθέας Δημήτρης Χρυσανθόπουλος με 6 βαθμούς σε 7 αγώνες. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Λουκάς Παπαδημητρίου του ΣΟ Αμπελοκήπων με 5,5 βαθμούς, ενώ στην τρίτη θέση, με τους ίδιους βαθμούς (5,5) τερμάτισε ο Δημήτρης Πονηράκης του ΑΜΕΣ Νέας Ερυθραίας.

Στις υπόλοιπες ειδικές κατηγορίες, 1ος με ΕΛΟ< 1800 αναδείχθηκε ο Καρατζάνος Κωνσταντίνος (5 β), 1ος έφηβος ο Πουλίδης Στέφανος (5 β), 1ος U14 ο Ζούλης Μανώλης (4,5 β), 1ος U11 ο Κορνιώτης Φίλιππος (4,5 β) και 1ος U8 ο Καρούσος-Θεοδωράκης Νίκος (2,5 β) ενώ στα κορίτσια, τις αντίστοιχες θέσεις κατέλαβαν οι Ψωφίμη Μηλιά (1η U17), Σκιαδαρέση Αντωνία (1η U14) και Κούτα Βασιλική (1η U11).


Στην τελετή λήξης των αγώνων παρέστη ο Δήμαρχος Πεύκης κ. Γιάννης Θεοδωρακόπουλος, ο οποίος και έκανε τις απονομές των κυπέλλων και των δωροεπιταγών στους νεαρούς σκακιστές που διακρίθηκαν.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί η σημαντική βοήθεια που προσέφεραν στην επιτυχή διοργάνωση του τουρνουά ο Εμπορικός-Επαγγελματικός Σύλλογος Πεύκης, η εταιρία "Βενέτης" και η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Νομού Αττικής (ΕΣΣΝΑ)
διαμέσου του προέδρου της κ. Χρήστου Γκορίτσα και των σωματείων: ΑΟ "Τρεις Αστέρες" Κάτω Πατησίων, ΑΟ Παραδείσου Αμαρουσίου και "Φυσιολάτρη" Νίκαιας.
Η τελική βαθμολογία του τουρνουά εδώ.

Σάββατο, 14 Αυγούστου 2010

1o Φθινοπωρινό Ανοιχτό Τουρνουά Α.Ο. Πεύκης

Ο Δήμος Πεύκης και το Σκακιστικό Τμήμα του ΑΟ Πεύκης διοργανώνουν Φθινοπωρινό Σκακιστικό Τουρνουά επτά (7) γύρων, από 6 έως 12 Σεπτεμβρίου 2010.

(Στο τουρνουά ενσωματώνεται το 2ο εσωτερικό πρωτάθλημα του ΑΟ Πεύκης)

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Αμφιθέατρο Πολιτιστικού Κέντρου Δήμου Πεύκης "ΜΕΛΙΝΑ ΜΕΡΚΟΥΡΗ"
Διεύθυνση: Αιόλου & Ηλιού (Ηλιακό Χωριό)
Συγκοινωνία πρόσβασης: Λεωφορεία 501, 527 από σταθμό ΗΣΑΠ Αμαρουσίου (στάση: Ηλιακό Χωριό)
ΟΔΙΚΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ:
α) από Λεωφόρο Κηφισίας: http://www.ploigos.gr/?sessionid=a40475fdef657b175e0e394aa46b8ebd
β) από Λεωφόρο Ηρακλείου: http://www.ploigos.gr/?sessionid=c3060485186e7333def832418f50fa05
γ) από Εθνική Οδό: http://www.ploigos.gr/?sessionid=e39e81174dd443c3b545e69aa4d5ffa3

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Μαρίνα Σταυρουλάκη

ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ανδρικοπούλου Ευσταθία

Θα ισχύσουν όλοι οι κανόνες και κανονισμοί της FIDE και της ΕΣΟ. Οι κληρώσεις θα γίνουν με χρήση του προγράμματος Swiss Manager.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

Δευτέρα 6/9/2010
5.30' μ.μ. Επιβεβαίωση συμμετοχών
5.45' μ.μ. Τελετή Έναρξης
6.00' μ.μ. 1ος γύρος
Τρίτη 7/9/2010 - 2ος γύρος (ώρα 6.00' μ.μ.)
Τετάρτη 8/9/2010 - 3ος γύρος (ώρα 6.00' μ.μ.)
Πέμπτη 9/9/2010 - 4ος γύρος (ώρα 6:00' μ.μ.)
Παρασκευή 10/9/2010 - 5ος γύρος (ώρα 6:00' μ.μ.)
Σάββατο 11/9/2010 - 6ος γύρος (ώρα 6:00' μ.μ.)
Κυριακή 12/9/2010 - 7ος γύρος (ώρα 4:00' μ.μ.)


ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 90΄ για κάθε παίκτη για 40 κινήσεις. Επί πλέον 15΄ για την ολοκλήρωση της παρτίδας συν 30΄΄ για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη την διάρκεια της παρτίδας.

(Παίκτης που δεν προσήλθε στον αγωνιστικό χώρο εντός 60' λεπτών από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης ενός γύρου, μηδενίζεται στον συγκεκριμένο γύρο)

Αναβολές δε μπορούν να δοθούν. Εξαιρέσεις χορηγούνται κατόπιν έγκαιρης ενημέρωσης του Επικεφαλής Διαιτητή.


ΕΠΑΘΛΑ:
1ος νικητής: κύπελλο & χρηματικό έπαθλο 300 €
2ος νικητής: κύπελλο & χρηματικό έπαθλο 180 €
3ος νικητής: κύπελλο & χρηματικό έπαθλο 120 €
1ος με ELO-FIDE 2100+: χρηματικό έπαθλο 150 €
1ος με ΕΛΟ-FIDE 1800-2099: χρηματικό έπαθλο 120 €
1ος με ELO-FIDE< 1800: χρηματικό έπαθλο 100 €
1ος σκακιστής ΑΟ Πεύκης: αναμνηστικό κύπελλο
1η γυναίκα (18+): κύπελλο & χρηματικό έπαθλο 120 €
(θα πρέπει να εξασφαλιστεί η συμμετοχή τουλάχιστον 5 σκακιστριών στην κατηγορία)
1ος έφηβος (+1/1/1993): κύπελλο & δωροεπιταγή αξίας 90 €
1η νεάνιδα (+1/1/1993): κύπελλο & δωροεπιταγή αξίας 80 €
1ο αγόρι (+1/1/1996): κύπελλο & δωροεπιταγή αξίας 70 €
1ο κορίτσι (+1/1/1996): κύπελλο & δωροεπιταγή αξίας 60 €
1ο αγόρι (+1/1/1999): κύπελλο & χρυσό μετάλλιο
1ο κορίτσι (+1/1/1999): κύπελλο & χρυσό μετάλλιο
1ο αγόρι (+1/1/2002): κύπελλο & χρυσό μετάλλιο
1ο κορίτσι (+1/1/2002): κύπελλο & χρυσό μετάλλιο

Δικαίωμα στα έπαθλα έχουν μόνο όσοι τερματίζουν.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: Τα χρηματικά έπαθλα δεν μοιράζονται. Για την ισοβαθμία υπάρχουν τα εξής κριτήρια: 1) Bucholz, 2) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας και κριτήρια άρσης της, 3) αριθμός νικών, 4) αριθμός νικών με μαύρα. Σε περίπτωση κατάκτησης 2 ή περισσοτέρων χρηματικών επάθλων, ο/η δικαιούχος λαμβάνει όλα τα έπαθλα. Εξαίρεση αποτελούν οι δωροεπιταγές.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Έχουν όλοι, ανεξαρτήτως δυναμικότητας ή ένταξής τους σε σύλλογο.
Ανώτατo όριο: 150 άτομα - Θα τηρηθεί προτεραιότητα.

(σε περίπτωση που οι συμμετοχές δεν ξεπεράσουν τις 70, τα χρηματικά έπαθλα θα είναι μειωμένα κατά 20%)

ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Γενικό Παράβολο 30 €. Σκακιστές του Α.Ο. Πεύκης και νέοι γεννηθέντες μετά την 1/1/1993: 20 €.

ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: http://chess-results.com/tnr37646.aspx?lan=1

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται εγγράφως στην Διευθύντρια Αγώνων το αργότερο 30' μετά τη λήξη του γύρου και με χρηματικό παράβολο 50 €. Το παράβολο επιστρέφεται σε περίπτωση έστω και μερικής δικαίωσης της ένστασης. Η επιτροπή ενστάσεων θα οριστεί την 1η ημέρα των αγώνων.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Στη Διευθύντρια Αγώνων κ. Μαρίνα Σταυρουλάκη (τηλέφωνο: 6971750188, e-mail: marastav@otenet.gr) και στην διαιτητή Ανδρικοπούλου Έφη (τηλέφωνο: 6909142729, email: andreffie@yahoo.gr) αναφέροντας πλήρη στοιχεία (ονοματεπώνυμο, ELO FIDE- ΕΣΟ, τηλέφωνο επικοινωνίας)

Σάββατο, 31 Ιουλίου 2010

Σκακιστικές εκδηλώσεις σε όλη την Ελλάδα μέσα στον Αύγουστο

(πατήστε πάνω στις επικεφαλίδες για link)

12ο ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (31 Ιουλίου - 6 Αυγούστου 2010)
Τοποθεσία: Εντευκτήριο ΣΟ Αιγάλεω (Ιερά Οδός 294, Eμπορικό Kέντρο "La Mirage")

ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ "NEGROPONTE 2010" (9-17 Αυγούστου 2010)
Τοποθεσία: Ξενοδοχείο "ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ", Ελευθ. Βενιζέλου 2, Χαλκίδα

18ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΝΙΚΑΙΑΣ "ΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ" (20-28 Αυγούστου 2010)
Τοποθεσία: Πολιτιστικός Πολυχώρος "Μάνος Λοΐζος", Θηβών 245, Νίκαια

6ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΓΑΖΙΟΥ-ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (22-29 Αυγούστου 2010)
Τοποθεσία: Ξενοδοχείο "CAPSIS ASTORIA HOTEL" Ηράκλειο Κρήτης

7ο ΑΝΟΙΚΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (25 Αυγούστου - 1 Σεπτεμβρίου 2010)
Τοποθεσία: 4ο-5ο Γυμνάσιο-Λύκειο Καλαμαριάς (οδός Μεγ. Αλεξάνδρου & Ανατ. Θράκης)

Κυριακή, 25 Ιουλίου 2010

Σκάκι και Διακοπές για παιδιά 6-14 ετών, 25 χλμ. από την Αθήνα!

5ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ CAMΡ
(1 – 20 Αυγούστου 2010)

H Κατασκήνωση "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ" σε συνεργασία με το Σκακιστικό Τμήμα του Αθλητικού Ομίλου Πεύκης, διοργανώνει για 5η συνεχόμενη χρονιά θερινό Σκακιστικό Camp για αγόρια και κορίτσια ηλικίας 6-14 ετών.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει καθημερινές προπονήσεις & μαθήματα σκάκι για αρχάριους και προχωρημένους σκακιστές και θα πραγματοποιηθεί από 1-20 Αυγούστου 2010 στις εγκαταστάσεις της κατασκήνωσης στις Αφίδνες Αττικής.

Συγκεκριμένα, θα λειτουργήσουν 3 γκρούπ δυναμικότητας (Α', Β' και επιλέκτων) με ώρες μαθημάτων 9:45' - 11:15' (τμήμα Α') και 11:30' - 13:00' (τμήμα Β'- επιλέκτων) και αγώνες προπόνησης το απόγευμα (14:45' - 17:00').

Υπεύθυνος του προγράμματος θα είναι ο προπονητής και σκακιστής του Α.Ο. Πεύκης, κ. Νίκος Ζαχαρίου.

Παράλληλα, θα διεξαχθεί Κατασκηνωτικό Τουρνουά Σκάκι 7 γύρων από 11-18 Αυγούστου (ώρες 14:45' - 18:00').

Στους νικητές του τουρνουά θα απονεμηθούν μετάλλια και σκακιστικά έπαθλα, ενώ σε όλους τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα θα δοθούν αναμνηστκά διπλώματα και δωρεάν σκακιστικό υλικό.

Τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας τα παιδιά μπορούν να λαμβάνουν μέρος στις ημερήσιες δραστηριότητες της κατασκήνωσης, όπως μπάνιο στην πισίνα ή στη θάλασσα, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, πιγκ-πογκ, ζωγραφική, χειροτεχνία, κατασκηνωτικά παιχνίδια, πάρτι, κ.λπ.

Κόστος φιλοξενίας:
Η κατασκήνωση προσφέρει ειδικά πακέτα φιλοξενίας και διαμονής για παιδιά οικογενειών που τα ασφαλιστικά τους ταμεία δεν καλύπτουν κατασκηνωτικό πρόγραμμα, με δυνατότητα συμμετοχής των παιδιών σε όλες τις δραστηριότητες του κατασκηνωτικού προγράμματος, συμπεριλαμβανομένου του Σκακιστικού Camp:
Α' πακέτο: Φιλοξενία 10 ημερών (1-10 Αυγούστου) 300 €
Β' πακέτο: Φιλοξενία 20 ημερών (1-20 Αυγούστου) 600 €


Για οικογένειες που τα ασφαλιστικά τους ταμεία καλύπτουν κατασκηνωτικό πρόγραμμα, το κόστος συμμετοχής στο Σκακιστικό Camp διαμορφώνεται ως εξής:
α) Γκρουπ Α' δυναμικότητας (βασικό): 40 € (2-10 Αυγούστου - 8 προπονήσεις)
β) Γκρουπ Β' δυναμικότητας (ενισχυμένο): 60 € (2-14 Αυγούστου - 12 προπονήσεις)
γ) Γκρουπ Επιλέκτων (εντατικό): 80 € (2-20 Αυγούστου - 16 προπονήσεις)

Προθεσμία για δηλώσεις συμμετοχής στο πρόγραμμα υπάρχει μέχρι και το Σάββατο 31 Ιουλίου 2010.

Περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα της κατασκήνωσης: (22950) 23001-3, 22737, 22518, 22557 fax: 210-8610774
e-mail: info@kataskasimakopoulou.gr καθώς και στον υπεύθυνο του προγράμματος κ. Ζαχαρίου Νίκο, τηλ. 6932865706 e-mail: niko_zah@hotmail.com

Πέμπτη, 1 Ιουλίου 2010

Σκακιστικές εκδηλώσεις σε όλη την Ελλάδα μέσα στον Ιούλιο

(πατήστε πάνω στις επικεφαλίδες για link)

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ (FINAL FOUR) ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ 2010 (3-4 Ιουλίου)
Τοποθεσία: Αθήνα - Περιστέρι (Κ.Υ.Β.Ε.)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α' ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (5-11 Ιουλίου 2010)
Τοποθεσία: Αθήνα - Ολυμπιακό Γυμναστήριο Πυγμαχίας (Περιστέρι)

5ο ΔΙΕΘΝΕΣ OΠEN TOYPNOYA "SUMMER CUP 2010" (11-18 Ιουλίου)
Τοποθεσία: Ξενοδοχειακό συγκρότημα "Porto Carras Grand Resort", Σιθωνία Χαλκιδικής

2o ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (13-20 Ιουλίου 2010)
Τοποθεσία: "Σπίτι του Πολιτισμού", Πλατεία Μικρασιατών (Παλαιά Πόλη Ρεθύμνου)

2ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΛΕΡΟΥ "ARTEMIS CUP 2010" (13-20 Ιουλίου)
Τοποθεσία: Ξενοδοχείο "Crithoni's Paradise Hotel", Κριθώνι Λέρου

ΑΝΟΙΚΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΙΓΑΙΟΥ "ΙΚΑΡΟΣ 2010" (13-21 Ιουλίου)
Τοποθεσία: Άγιος Κήρυκος Ικαρίας

3ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΣ (22-29 Ιουλίου 2010)
Τοποθεσία: Παλαιοχώρα Χανίων

19ο ΟΠΕΝ ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΚΑΒΑΛΑΣ (30 Ιουλίου-7 Αυγούστου 2010)
Τοποθεσία: Αμφιθέατρο Νομαρχίας Καβάλας (Ερυθρού Σταυρού 15, Καβάλα)

Δευτέρα, 28 Ιουνίου 2010

8ο Φυσιολατρικό Όπεν - Nικήτρια η Inga Khurtsilava - Πρωταθλητές Αττικής Τεπελένης-Ιορδανίδου

Ολοκληρώθηκε την Πέμπτη 24 Ιουνίου το 8ο Φυσιολατρικό Όπεν που διοργάνωσε ο δραστήριος ΕΟΑΟ "Φυσιολάτρης" Νίκαιας και στο οποίο είχαν ενσωματωθεί τα Ανοικτά Ατομικά Πρωταθλήματα Αττικής Ανδρών-Γυναικών για το 2010.

Νικήτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η Γεωργιανή WIM Inga Khurtsilava με 7 νίκες σε 9 αγώνες, ενώ τη 2η θέση με τους ίδιους βαθμούς (7) κατέλαβε ο Νίκος Τεπελένης της ΑΕΚ, ο οποίος και αναδείχθηκε Πρωταθλητής Αττικής για το 2010.
Στους 7 βαθμούς τερμάτισαν άλλοι 4 σκακιστές: Oι Γκούμας Γιώργος (δευτεραθλητής Αττικής και 1ος στην κατηγορία U20), FM Γκόγκολης Αλέξανδρος (τριταθλητής Αττικής), IM Kamenets Anatolj (1ος βετεράνος >50) και Στάμος Φίλιππος (1ος στην κατηγορία U16).
Στις γυναίκες, Πρωταθλήτρια Αττικής 2010 αναδείχθηκε η Ζωή Ιορδανίδου της Πνευματικής Στέγης Περιστερίου με 6,5 βαθμούς, ενώ δεύτερη τερμάτισε η περσινή Πρωταθλήτρια Αττικής WFM Μαρία-Άννα Στεφανίδη με 5,5 βαθμούς και τρίτη η Δανάη Κοκόση, επίσης με 5,5 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι τελικές βαθμολογίες για τον Α' και Β' όμιλο του 8ου Φυσιολατρικού Όπεν εδώ.

Παρασκευή, 11 Ιουνίου 2010

Έφυγε ο Γεράσιμος Τσάσης...

Έφυγε αιφνίδια από τη ζωή σε ηλικία 39 ετών, το Σάββατο 29 Μαΐου 2010, ο σκακιστής και προπονητής Τσάσης Γεράσιμος, από ανακοπή καρδιάς.

Ο Γεράσιμος Τσάσης υπήρξε ένας αφανής εργάτης του σκακιού, καθώς για πάνω από 15 χρόνια μάθαινε τα μυστικά του πνευματικού αθλήματος σε μικρούς και μεγάλους στην Πεύκη, το Μαρούσι, τον Διόνυσο, την Εκάλη και τα Βριλήσσια.

Το σκακιστικό τμήμα του ΑΟ Πεύκης, ο σύλλογός του (ΑΟ Δόξα Πεύκης) και οι φίλοι του σκακιστές, εκφράζουν τα θερμά τους συλληπητήρια στην οικογένειά του...

Πέμπτη, 10 Ιουνίου 2010

8ο Σκακιστικό Φυσιολατρικό Όπεν (17-24/6/2010)

Διοργανωτής: ΕΟΑΟ "Φυσιολάτρης" Νίκαιας

Χώρος Αγώνων: Πολιτιστικός Πολυχώρος "Μάνος Λοΐζος" (Θηβών 245, Νίκαια)

Το τουρνουά είναι ελβετικό 9 γύρων και θα διεξαχθεί σε 2 ομίλους (Α' όμιλος: για σκακιστές με ELO FIDE>1600, B' όμιλος: για σκακιστές με ELO FIDE<1600)

(Μετά από απόφαση του Δ.Σ. της ΕΣΣΝΑ, στον Α' όμιλο του τουρνουά ενσωματώνονται τα ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 2010)

Πληροφορίες - Εγγραφές: Ν.Ορνιθόπουλος, τηλ. 210-4930470, 210-4940395, 6979285543, ή στο e-mail: fysiolatris@yahoo.com ή στο χώρο των αγώνων, την Πέμπτη 17 Ιουνίου, μέχρι τις 16:30'.

Αναλυτικά η προκήρυξη και η λίστα συμμετοχών στην ιστοσελίδα: http://www.fysiolatris.net

Δευτέρα, 7 Ιουνίου 2010

106ο Όπεν Αμπελοκήπων - τροποποίηση ημερομηνιών

Λόγω της ματαίωσης του 14ου Όπεν τουρνουά του Νέου Ηρακλείου, οι ημερομηνίες διεξαγωγής του 106ου Όπεν των Αμπελοκήπων τροποποιούνται ως εξής:
1ος γύρος (συμπληρωματικός): Δευτέρα 7 Ιουνίου, ώρα 18:00'
2ος γύρος: Τετάρτη 9 Ιουνίου, ώρα 17:30'
3ος γύρος: Σάββατο 12 Ιουνίου, ώρα 17:30'
4ος γύρος: Τετάρτη 16 Ιουνίου, ώρα 17:30'
5ος γύρος: Σάββατο 26 Ιουνίου, ώρα 17:30'
6ος γύρος: Τετάρτη 30 Ιουνίου, ώρα 17:30'
7ος γύρος: Σάββατο 3 Ιουλίου, ώρα 17:30'

Δηλώσεις συμμετοχής στον κ. Αχιλλέα Μητσάκο (τηλ. 6942463100) ή στον ΣΟ Αμπελοκήπων (Μακρυνίτσας 12-14 Αμπελόκηποι, τηλ. 210-6433584)

Παρασκευή, 4 Ιουνίου 2010

Σκακιστικό Blitz 5' λεπτων Πανελληνίου Γ.Σ. – Α.Π.Ο "Κότινου" Χολαργού

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ: Πανελλήνιος Γυμναστικός Σύλλογος - ΑΠΟ Κότινος Χολαργού

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙA ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ: Κυριακή 6 Ιουνίου 2010

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Ελβετικό Εννέα (9) γύρων

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Εντευκτήριο Πανελληνίου, Μαυροματαίων 26 Αθήνα (κάθετος αρχής λεωφόρου Αλεξάνδρας, 1η παράλληλος πάνω από την Πατησίων, πλησίον Πεδίου του Άρεως. Στάση συγκοινωνιών:ΟΤΕ (Πατησίων) Σταθμός τρένου: Βικτώρια).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: Κυριακή 06/06/2010
5:45' μ.μ. Επιβεβαίωση συμμετοχών
6:00' μ.μ. 1ος γύρος

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 5΄ λεπτά για κάθε παίκτη για την ολοκλήρωση κάθε παρτίδας.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Έχουν όλοι ανεξαρτήτως δυναμικότητας ή ένταξής τους σε σύλλογο. Ανώτατo όριο: 48 άτομα - θα τηρηθεί προτεραιότητα.

ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Γενικό Παράβολο 10 €.

ΕΠΑΘΛΑ:
Το 75% των παραβόλων θα δοθεί ως έπαθλο του τουρνουά και θα καταμεριστεί ως εξής:
1ος νικητής: 25% των παραβόλων
2ος νικητής: 20% των παραβόλων
3ος νικητής: 15% των παραβόλων
4ος νικητής: 10% των παραβόλων
5ος νικητής: 5% των παραβόλων

Έπαθλα δικαιούνται μόνον όσοι ολοκληρώνουν το τουρνουά.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: Τα χρηματικά έπαθλα δεν μοιράζονται. Για τα άλλα έπαθλα υπάρχουν τα εξής κριτήρια: 1) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας με τα κριτήρια άρσης της 2) Bucholz, 3) παρτίδες με μαύρα

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Στο http://kotinoschess.ucoz.com

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Στην διαιτητή Ευγενία Ζευγίτη (6977330993 - alexeuge4@yahoo.gr ή στον Αλέξανδρο Κωστούρο (6977428074 & 2108677688) αναφέροντας τα πλήρη στοιχεία σας (ονοματεπώνυμο, ELO FIDE- ΕΣΟ, τηλέφωνο).

Τετάρτη, 2 Ιουνίου 2010

106ο Όπεν Αμπελοκήπων

Το Σάββατο 5 Ιουνίου 2010 αρχίζει το 106ο Όπεν Τουρνουά Αμπελοκήπων με διεθνή αξιολόγηση ΕLΟ. Το τουρνουά θα είναι ελβετικό 7 γύρων, με χρόνο σκέψης 2 ώρες + 30"/κίνηση και θα διεξαχθεί τις ημέρες 5/6, 9/6, 23/6, 26/6, 28/6, 30/6 και 3/7/2010 με ώρα έναρξης κάθε γύρου στις 5:30' μ.μ. στο εντευκτήριο του ΣΟΑ, Μακρυνίτσας 12-14, πλησίον του σταθμού μετρό "Αμπελόκηποι".

Χρηματικά έπαθλα 750 € θα δοθούν στους 3 πρώτους νικητές, στον 1ο βετεράνο άνω των 60, στην 1η γυναίκα και στον 1ο άνευ διεθνούς ΕLΟ, ενώ στον 1ο έφηβο και στην 1η νεανίδα κάτω των 18, θα δοθούν σκακιστικά βιβλία.

Το παράβολο συμμετοχής είναι 30 €, ενώ για νέους και νέες έως 18 ετών και τα οικονομικώς εντάξει μέλη των διοργανωτών συλλόγων 20 €.

Δηλώσεις συμμετοχής στον κ. Αχιλλέα Μητσάκο, τηλ. 6942463100,
στον ΣΟ Αμπελοκήπων, τηλ. 210-6433584, στο email: soa@otenet.gr
ή δηλώστε συμμετοχή online στην ιστοσελίδα του ΣΟΑ.

Ανώτατο όριο συμμετοχής: 80 άτομα. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

* Για όσους δεν μπορούν να παίξουν τον 1ο γύρο το Σάββατο, έχει προβλεφθεί συμπληρωματικός γύρος, που θα γίνει την Δευτέρα 7 Ιουνίου, στις 5.30 μ.μ.

Πέμπτη, 20 Μαΐου 2010

Ομαδικά Νεανικά ΕΣΣΝΑ: Αποτελέσματα 6ου γύρου - τελική κατάταξη

Την Κυριακή 16 Μαΐου διεξήχθη ο 6ος και τελευταίος γύρος των Νεανικών Διοργανώσεων της ΕΣΣΝΑ.

Και οι δύο ομάδες μας αγωνίστηκαν εντός έδρας, σημειώνοντας τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Κύπελλο Παμπαίδων: ΑΟ Πεύκης - ΑΟ Ζήνων Γλυφάδας 1-3
(Τη μοναδική νίκη της ομάδας σημείωσε ο Μαυρόγαλος Κωνσταντίνος στη 2η σκακιέρα)

Κύπελλο Παίδων (-14): ΑΟ Πεύκης - ΑΣ Λαυρίου Β' 1,5-2,5
(Νίκη για τον Μαυρόγαλο Ανδρέα στην 1η σκακιέρα - ισοπαλία για τον Κυριαζόπουλο Δημήτρη στην 4η σκακιέρα)

Μετά την ολοκλήρωση των Πρωταθλημάτων, η τελική κατάταξη των ομάδων μας ήταν η ακόλουθη:

Κύπελλο Παμπαίδων (-10): Η ομάδα του ΑΟ Πεύκης συγκέντρωσε 7 βαθμούς και τερμάτισε στη 13η θέση μεταξύ 39 ομάδων. (Πρωταθλήτρια Αττικής αναδείχθηκε η Α' ομάδα της Αίγλης Παπάγου με 11 βαθμούς).

Κύπελλο Παίδων (-14): Η ομάδα του ΑΟ Πεύκης συγκέντρωσε 5 βαθμούς και κατεγάγη 35η μεταξύ 57 ομάδων. (Πρωταθλήτρια Αττικής αναδείχθηκε η Α' ομάδα του Πανιωνίου ΓΣ με 12 βαθμούς)

Ομαδικά Νεανικά ΕΣΣΝΑ: Αποτελέσματα 5ου γύρου

Την Κυριακή 9/5 διεξήχθη ο 5ος γύρος των Νεανικών Πρωταθλημάτων της ΕΣΣΝΑ.

Τα αποτελέσματα των ομάδων μας ήταν:
Κύπελλο Παμπαίδων (-10): ΣΟ Αιγάλεω Β' - ΑΟ Πεύκης 1-3
(Νίκες σημείωσαν οι Παρασκευάς Γιώργος, Μαυρόγαλος Κων/νος και Ευθυμίου Βάλια στην 1η, 2η και 3η σκακιέρα)

Κύπελλο Παίδων (-14): ΣΟ Αιγάλεω Β' - ΑΟ Πεύκης 2-2
(Νίκες σημείωσαν οι Λιακάκης Γρηγόρης και Αρμενιάκος Σωτήρης στην 1η και 4η σκακιέρα αντίστοιχα)

Τετάρτη, 5 Μαΐου 2010

Ομαδικά Νεανικά ΕΣΣΝΑ: Αποτελέσματα 4ου - κλήρωση 5ου γύρου

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός των νεανικών ομάδων του Α.Ο Πεύκης την Κυριακή που μας πέρασε στα Διασυλλογικά Κύπελλα της ΕΣΣΝΑ. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα των Παίδων (-14) νίκησε εκτός έδρας τη Δ' ομάδα του ΑΣΟΠ "Δία" με 4-0 (νίκες για Λιακάκη Γρηγόρη, Μαυρόγαλο Ανδρέα, Μαυρόγαλο Διονύση και Αρμενιάκο Σωτήρη) ενώ η ομάδα των Παμπαίδων (-10) ηττήθηκε εντός έδρας από την ισχυρή Α' ομάδα της Σκακιστικής Επικοινωνίας Νέου Ηρακλείου με 4-0.

Την ερχόμενη Κυριακή διεξάγεται ο 5ος γύρος των διοργανώσεων και οι ομάδες μας θα κάνουν "ομαδική εξόρμηση" στο Αιγάλεω, καθώς αγωνίζονται με τις Β' ομάδες του ΣΟ Αιγάλεω, και στις δύο διοργανώσεις!

Οι αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή 9 Μαΐου στις 10:30' π.μ. στην έδρα του ΣΟ Αιγάλεω (διεύθυνση: Ιερά Οδός 294, Αιγάλεω)

Καλή επιτυχία και στις 2 ομάδες μας!

Τρίτη, 27 Απριλίου 2010

Θεατρική παράσταση: "ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ"

Η "Σκακιστική Ιστορία" είναι θεατρική διασκευή της "Σκακιστικής Νουβέλας" του Στέφαν Τσβάιχ (1881-1942) που επιμελήθηκε ο ηθοποιός και σκηνοθέτης Γιάννης Γιούλης, ο οποίος πρωταγωνιστεί και στην παράσταση.

Η πλοκή της υπόθεσης εξελίσσεται πάνω σ' ένα πλοίο, όπου διεξάγεται ένας αγώνας μεταξύ του παγκόσμιου πρωταθλητή στο σκάκι κι ενός αυστριακού εξόριστου, ο οποίος είχε χρησιμοποιήσει το παιχνίδι σαν πνευματικό καταφύγιο την εποχή που ήταν κρατούμενος της Γκεστάπο.

Παρακολουθούμε τη σύγκρουση ανάμεσα σε δύο μυστηριώδη πνεύματα. Το ένα εσωστρεφές αλλά λαμπρό και το άλλο υπερβολικά εύθραυστο και σχιζοφρενικό. Ποιό από τα δύο θα υπερισχύσει; Είναι το σκάκι "Το μοναδικό παιχνίδι που ανήκει σε όλους τους λαούς και όλες τις εποχές, και για το οποίο κανείς δεν ξέρει ποιός θεός το έφερε στη γη, για να σκοτώνει την πλήξη, για να οξύνει το πνεύμα και να ευφραίνει την ψυχή...", όπως υποστηρίζει ο Τσβάιχ;

Παραστάσεις: Κάθε Τετάρτη, ώρα 21:15' στον Πολυχώρο "ΘΥΡΑ ΤΕΧΝΗΣ" (Σαρρή 14, Ψυρρή, τηλ 210 3314 422).

Διάρκεια: 100' λεπτά

Ερμηνεύουν: Γιάννης Γιούλης, Δημήτρης Κοντοδήμος, Νίκος Τριανταφυλλόπουλος, Κώστας Λούκας, Σύλβια Αννουσάκη.

Σκακιστικός σύμβουλος: Ελισσαίος Βλάχος.

Κυριακή, 25 Απριλίου 2010

Ο πρώην διεκδικητής του παγκόσμιου τίτλου GM Nigel Short στη Νέα Φιλαδέλφεια!

Ο Σκακιστικός Όμιλος Νέας Φιλαδέλφειας έχει την ιδιαίτερη τιμή να καλέσει όλους τους φίλους του σκακιού σε μια μοναδική εκδήλωση με τον πρώην διεκδικητή του παγκόσμιου τίτλου και κορυφαίο GM Nigel Short.

Ο Nigel Short συγκαταλέγεται στους ισχυρότερους σκακιστές που έβγαλε η Βρετανία στον 20ο αιώνα. Προκρίθηκε στα τελικά του βρετανικού πρωταθλήματος ανδρών στα 12, έγινε GM στην ηλικία των 19 ετών, βγήκε 2ος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων το 1980 πίσω από τον Κασπάροβ. Το 1993 αγωνίστηκε ενάντια στον παγκόσμιο πρωταθλητή Kasparov ως διεκδικητής του παγκόσμιου τίτλου, έχοντας νικήσει στα ματς των διεκδικητών τον Ανατόλι Κάρποβ και τον Γιαν Τίμαν. Μετράει δεκάδες επιτυχίες και διακρίσεις σε κορυφαία διεθνή τουρνουά και ολυμπιάδες. Συγκαταλέγεται και σήμερα μεταξύ των κορυφαίων GM παγκοσμίως. Στο πίνακα του Μαρτίου καταλαμβάνει την 47η θέση παγκοσμίως με ΕΛΟ 2686.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 28 Απριλίου στις 7 μ.μ. στο Παγκόσμιο Πολιτιστικό Κέντρο Ελληνισμού της Διασποράς (Δεκελείας 152 και Αττάλειας, Νέα Φιλαδέλφεια).

Η εκδήλωση περιλαμβάνει παρουσίαση 2 παρτίδων από τον εκλεκτό καλεσμένο μας, ενώ θα απονεμηθεί και τιμητική πλακέτα στον βετεράνο σκακιστή κ. Σπύρο Λοβέρδο.

Προλογίζει ο Διεθνής Μαιτρ Ηλίας Κουρκουνάκης.

Η είσοδος είναι ελεύθερη σε όλους τους φίλους του σκακιού.

Για πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στο sonfilad@yahoo.gr και στον πρόεδρο του ΣΟΝΦ κ. Οδυσσέα Βαζελάκη 6936 877326

Σάββατο, 24 Απριλίου 2010

ΕΣΣΝΑ- Αποτελέσματα των ομάδων μας στα Διασυλλογικά Κύπελλα Αττικής

Δεν τα κατάφερε η σκακιστική ομάδα του ΑΟ Πεύκης να προκριθεί στην φάση των 32 του Κυπέλλου Αττικής στο σκάκι, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας την περασμένη Κυριακή από την ομάδα του "Φοίβου" Πειραιά με 2 - 1,5 (νίκες για Γαζή Στάθη και Καψούλη Γιώργο στην και σκακιέρα αντίστοιχα- η ομάδα έχασε την πρόκριση λόγω κενής 2ης σκακιέρας).

Για τον 3ο γύρο των Νεανικών Διασυλλογικών Κυπέλλων της ΕΣΣΝΑ, οι ομάδες του ΑΟ Πεύκης σημείωσαν μία νίκη και μία ήττα αντίστοιχα: η ομάδα των Παμπαίδων (-10) νίκησε εκτός έδρας την Εστία Νέας Σμύρνης με 2,5 - 1,5 (νίκες για Παρασκευά Γιώργο και Μαυρόγαλο Κωνσταντίνο στην και σκακιέρα- ισοπαλία η Ευθυμίου Βάλια στην ) ενώ η ομάδα των Παίδων (-14) έχασε εντός έδρας από την ομάδα της ΑΕΚ με 3-1 (τη μοναδική νίκη της ομάδας σημείωσε ο Κυριαζόπουλος Ανδρέας στην σκακιέρα).

Αυτή την Κυριακή οι ομάδες μας δεν έχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις, καθώς διεξάγονται στη Χαλκιδική τα Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα 2010 (23-25 Απριλίου).

Την επόμενη Κυριακή θα διεξαχθεί ο 4ος γύρος των διοργανώσεων, όπου η ομάδα των Παίδων θα αγωνιστεί εκτός έδρας με την Δ' ομάδα του "Δία" Πετρούπολης (διεύθυνση: Κρήτης 1, Πλατεία Πετρουπόλεως), ενώ η ομάδα των Παμπαίδων θα φιλοξενήσει εντός έδρας την Α' ομάδα της Σκακιστικής Επικοινωνίας Νέου Ηρακλείου.

Και οι δύο αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή 2 Μαΐου στις 10:30' π.μ.

Παρασκευή, 16 Απριλίου 2010

Ομαδικό Κύπελλο Αττικής 2010

Αρχίζουν αύριο (με την διεξαγωγή της προκριματικής φάσης) οι σκακιστικοί αγώνες για το Διασυλλογικό Κύπελλο Αττικής 2010 που έχει προκηρύξει η ΕΣΣΝΑ.
Η σκακιστική ομάδα του Α.Ο. Πεύκης θα αγωνιστεί απευθείας στον 1ο γύρο την Κυριακή 18 Απριλίου, χωρίς να χρειαστεί να δώσει προκριματικό αγώνα, όπως έγινε πέρυσι.
Αντίπαλος της θα είναι η ομάδα του "Φοίβου" Πειραιά.
Ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή το πρωί στις 11:00' στην έδρα του αντιπάλου σωματείου (διεύθυνση: Κιθαιρώνος 12, Πειραιάς - Καμίνια)

Ομαδικά Νεανικά ΕΣΣΝΑ: Αποτελέσματα 2ου-κλήρωση 3ου γύρου

Μία νίκη και μία ήττα ήταν τα αποτελέσματα που σημείωσαν οι νεανικές ομάδες του ΑΟ Πεύκης την περασμένη Κυριακή στα Διασυλλογικά Κύπελλα της ΕΣΣΝΑ. Συγκεκριμένα, η ομάδα των Παίδων (-14) ηττήθηκε από τον ισχυρό ΑΟ "Ζήνωνα" Γλυφάδας με 3,5 - 0,5 (τη μοναδική ισοπαλία σημείωσε ο Μαυρόγαλος Ανδρέας στη σκακιέρα) ενώ η ομάδα των Παμπαίδων (-10) επικράτησε με 3-1 της Γ' ομάδας της "Αίγλης" Παπάγου (νίκες για Παρασκευά Γιώργο, Σάρρα Πασχάλη και Χρυσικό Γιώργο στην 1η, 3η και σκακιέρα αντίστοιχα).

Την ερχόμενη Κυριακή 18 Απριλίου διεξάγεται ο 3ος γύρος των διοργανώσεων, όπου η ομάδα μας των Παίδων (-14) θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την ομάδα της ΑΕΚ, ενώ η ομάδα των Παμπαίδων (-10) θα αγωνιστεί εκτός έδρας με την ομάδα της Εστίας Νέας Σμύρνης (διεύθυνση: Κ.Παλαιολόγου 1, Νέα Σμύρνη).

Και οι δύο αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή το πρωί στις 10:30'.

Τετάρτη, 14 Απριλίου 2010

ΤΕΔ/ΕΣΣΝΑ: Σεμινάριο Διαιτησίας 16-18 Απριλίου στη Νέα Ιωνία

Το 1ο σεμινάριο διαιτησίας στην Αττική για το 2010 θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 16,17,18 Απριλίου στη Νέα Ιωνία. Το σεμινάριο διοργανώνουν η Τοπική Επιτροπή Διαιτησίας (ΤΕΔ) της ΕΣΣΝΑ, η Σκακιστική Ανάπτυξη Νέας Ιωνίας και η Ένωση Σπάρτης Μικράς Ασίας.

Ο χώρος διεξαγωγής του σεμιναρίου θα είναι το Κέντρο Μικρασιατικού Πολιτισμού (διεύθυνση: Πατριάρχου Ιωακείμ 4, Νέα Ιωνία - 60 μέτρα από τον σταθμό ΗΣΑΠ Νέας Ιωνίας)

Ώρες διεξαγωγής του σεμιναρίου: 18:00'-21:00'

Εισηγητές θα είναι οι καθηγητές διαιτησίας ΙΑ Σωτήρης Λογοθέτης και ΙΑ Μιχάλης Πρεβενιός.

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη με απαραίτητη την έγκαιρη δήλωση συμμετοχής μέχρι τις 15/04/2010 στα τηλέφωνα 6972360874 (κ. Γεώργιος Βλάχος), 6936112045 (κ. Χατόγλου Νίκος) ή στο e-mail: sani.ionias@gmail.com

Ανοικτό Τουρνουά Καλλιθέας (Κ-44)

Την Παρασκευή 16 Απριλίου στις 6 μ.μ. ξεκινάει το τουρνουά Κάππα-44, με εθνική και διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ. Θα είναι ανοιχτό τουρνουά, με ελβετικό σύστημα 7 γύρων. Οι αγώνες θα συνεχιστούν Δευτέρες και Παρασκευές με το εξής πρόγραμμα: Δε 19/4, Δε 26/4, Πα 30/4, Δε 3/5, Πα 7/5 και Δε 10/5. Οι αγώνες γίνονται με ηλεκτρονικά χρονόμετρα (σύστημα 90′+30″). Το παράβολο συμμετοχής είναι 25 € για ενήλικες και 15 € για ανήλικους. Βραβεία θα δοθούν στους 3 πρώτους νικητές και ανάλογα με τον αριθμό των συμμετοχών (τουλάχιστον το 60% των παραβόλων). 1ο βραβείο τουλάχιστον 100 €. Για την αναλυτική προκήρυξη των αγώνων πατήστε εδώ. Πληροφορίες και εγγραφές στην αίθουσα αγώνων (Λυκούργου 50, Καλλιθέα) και στα τηλέφωνα: κ. Πολυζώης Ντελής, 693-4574005, κ. Νίκος Κουκίδης, 697-3809786 και κ. Νίκος Κούρκουλος, 210-9514312 (ώρες γραφείου).

Δευτέρα, 12 Απριλίου 2010

1ο Ανοικτό Τουρνουά ΣΟ Περιστερίου

Ο Σκακιστικός Όμιλος Περιστερίου διοργανώνει Ανοικτό Τουρνουά Σκάκι με διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ. Το τουρνουά είναι ελβετικό 7 γύρων με χρόνο σκέψης 90'+30"/κίνηση και θα διεξαχθεί από 15/4 έως 11/5/2010, με αγωνιστικές κάθε Τρίτη και Πέμπτη (εξαιρείται η Πέμπτη 22 Απριλίου).

Χώρος αγώνων: Εντευκτήριο ΣΟ Περιστερίου, Κρέσνας 80-82, Περιστέρι (γήπεδο Ατρομήτου)
Συγκοινωνία: Μετρό: σταθμός «Άγιος Αντώνιος» και μετεπιβίβαση: Λεωφορείο 821 (στάση γήπεδο).

Ώρα έναρξης: 6:00' μ.μ. Παίκτης που δεν προσήλθε εντός μίας ώρας από την έναρξη του γύρου μηδενίζεται.

Δικαίωμα Συμμετοχής: Έχουν όλοι, ανεξαρτήτως δυναμικότητας ή ένταξής τους σε σύλλογο.

Παράβολο συμμετοχής: 20 €
(Ανώτατο όριο συμμετοχής: 40 άτομα. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας)

ΕΠΑΘΛΑ:
1ος νικητής: 30% των παραβόλων
2ος νικητής: 20% των παραβόλων
3ος νικητής: 10% των παραβόλων

Κριτήρια Ισοβαθμίας: 1) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας και κριτήρια άρσης της, 2) Bucholz, 3) Αριθμός νικών με τα μαύρα.

Διευθυντής Αγώνων: Ιάκωβος Λαπατάς

Διαιτησία: Ζευγίτη Ευγενία

Δηλώσεις Συμμετοχής: Στην διαιτητή Ευγενία Ζευγίτη (τηλ. 6977330993, e-mail: alexeuge4@yahoo.gr) και στον κ. Ιάκωβο Λαπατά (τηλ. 6947156137, e-mail: info@soperisteriou.gr) αναφέροντας πλήρη στοιχεία (ονοματεπώνυμο, τηλέφωνο, ΕΛΟ, ELO-FIDE).

*Για όσους δε μπορούν να αγωνιστούν στον 1ο γύρο, θα υπάρξει συμπληρωματικός γύρος το Σάββατο 17/4 στις 11:00' π.μ.

Αναλυτικά η προκήρυξη στην ιστοσελίδα: http://www.soperisteriou.gr

Παρασκευή, 9 Απριλίου 2010

Ομαδικά Νεανικά ΕΣΣΝΑ 2010

Ξεκίνησαν την Κυριακή 28 Μαρτίου και συνεχίζονται αυτή την Κυριακή τρεις νεανικές διασυλλογικές διοργανώσεις που προκήρυξε η ΕΣΣΝΑ: Συγκεκριμένα πρόκειται για το Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων, το Διασυλλογικό Κύπελλο Παίδων (-14) και το Διασυλλογικό Κύπελλο Παμπαίδων (-10).

Το Σκακιστικό Τμήμα του ΑΟ Πεύκης συμμετέχει με 2 ομάδες στις ανωτέρω διοργανώσεις, μία στο Κύπελλο Παίδων (-14) και μία στο Κύπελλο Παμπαίδων (-10).

Στον 1ο γύρο οι ομάδες μας σημείωσαν επιτυχή αποτελέσματα εκτός έδρας, καθώς η τετράδα των Παίδων νίκησε τον Πανιώνιο Δ' με 2,5 - 1,5 και η τετράδα των Παμπαίδων ήρθε ισόπαλη 2-2 με την ομάδα της Πνευματικής Στέγης Περιστερίου.

Αυτή την Κυριακή διεξάγεται ο 2ος γύρος των διοργανώσεων και οι ομάδες μας αγωνίζονται εντός έδρας: η ομάδα των Παίδων θα αντιμετωπίσει την ομάδα του ΑΟ "Ζήνωνα" Γλυφάδας, ενώ η ομάδα των Παμπαίδων θα παίξει με την Γ' ομάδα της ΑΠΟ "Αίγλης" Παπάγου.

Και οι δύο αγώνες θα ξεκινήσουν την Κυριακή το πρωί στις 10:30' στο εντευκτήριο του Σκακιστικού Τμήματος, Αγίας Παρασκευής 9, Λυκόβρυση (εργοστάσιο "ΒΕΝΕΤΗΣ").

Πέμπτη, 8 Απριλίου 2010

Τουρνουά "Άνοιξη 2010" προς τιμήν ΟΜ Σπύρου Λοβέρδου

Ο Σκακιστικός Όμιλος Νέας Φιλαδέλφειας διοργανώνει κλειστό τουρνουά με διεθνή αξιολόγηση και νόρμα τίτλου με την επωνυμία «Άνοιξη 2010».

Θα διεξαχθεί με ελβετικό σύστημα 7 γύρων, σύμφωνα με τους όρους της προκήρυξης, τον Κανονισμό της ΕΣΟ και της FIDE.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν σκακιστές/στριες του Σ.Ο.Ν.Φ. με διεθνή βαθμό αξιολόγησης πάνω από 1700 (κατ’ εξαίρεση μπορούν να προσκληθούν νέοι σκακιστές του συλλόγου με μικρότερο ΕΛΟ με ευθύνη των διοργανωτών, καθώς και σκακιστές/στριες ομόρων συλλόγων με διεθνή βαθμό αξιολόγησης πάνω από 1900).
Ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι αυστηρά περιορισμένος μέχρι τους 36.

Οι αγώνες θα διεξάγονται κάθε Τρίτη, με έναρξη την Τρίτη 13 Απριλίου, στο εντευκτήριο του Σκακιστικού Ομίλου Νέας Φιλαδέλφειας, Πλατεία Κολοκοτρώνη (Τρωάδος & Μανδηλαρά), Νέα Φιλαδέλφεια, (μετάβαση με το λεωφορείο αριθμός Β8, Α9 και Β9 στάση Κομπαρσίτα)

Ώρα έναρξης των αγώνων ορίζεται η 6:30' μ.μ.

Ο χρόνος σκέψης ορίζεται 90 λεπτά για τις πρώτες 40 κινήσεις και στην συνέχεια 15 λεπτά για την υπόλοιπη παρτίδα για κάθε σκακιστή με προστιθέμενο χρόνο 30” για κάθε κίνηση, από την πρώτη κίνηση.

Θα εισπραχθεί παράβολο 20 € από κάθε σκακιστή.
(Σκακιστές κάτω των 18 δεν πληρώνουν παράβολο)

Θα δοθούν χρηματικά έπαθλα στους τρεις πρώτους της τελικής κατάταξης τουλάχιστον σε αναλογία 5:3:2 το εισπραχθέν παράβολο αφού αφαιρεθεί το κόστος της διοργάνωσης.
Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα χρηματικά έπαθλα μοιράζονται.

Σκακιστικά βιβλία θα δοθούν στους δύο πρώτους εφήβους σκακιστές.

Δηλώσεις συμμετοχής στο e-mail του ΣΟΝΦ: sonfilad@yahoo.gr και τον διαιτητή του τουρνουά κ. Οδυσσέα Βαζελάκη (τηλ. 2102528417 και e-mail: odysulys@yahoo.gr)

Περισσότερες πληροφορίες και ολόκληρη η προκήρυξη του τουρνουά στην ιστοσελίδα του ΣΟΝΦ.

Τετάρτη, 7 Απριλίου 2010

104ο Όπεν Αμπελοκήπων

Το Σάββατο 10 Απριλίου 2010 αρχίζει το 104ο Όπεν Αμπελοκήπων με διεθνή αξιολόγηση ΕLΟ. Το τουρνουά είναι ελβετικό 7 γύρων, με χρόνο σκέψης 2 ώρες + 30"/κίνηση και θα διεξάγεται κάθε Σάββατο και Τετάρτη, από 10/4-1/5/2010, στις 5:30' μ.μ., στο εντευκτήριο του ΣΟΑ (Μακρυνίτσας 12-14, πλησίον του σταθμού μετρό "Αμπελόκηποι").

Χρηματικά έπαθλα 750€ θα δοθούν στους 3 πρώτους νικητές, στον 1ο βετεράνο άνω των 60, στην 1η γυναίκα και στον 1ο άνευ διεθνούς ΕLΟ, ενώ στον 1ο έφηβο και στην 1η νεανίδα κάτω των 18, θα δοθούν σκακιστικά βιβλία.

Το παράβολο συμμετοχής είναι 30€, ενώ για νέους και νέες έως 18 ετών και τα οικονομικώς εντάξει μέλη των διοργανωτών συλλόγων 20€.

Δηλώσεις συμμετοχής στον κ. Αχιλλέα Μητσάκο (τηλ. 6942463100),
στον ΣΟ Αμπελοκήπων (τηλ. 210-6433584), στο email: soa@otenet.gr
ή δηλώστε συμμετοχή online στην ιστοσελίδα του ΣΟΑ:
http://www.skaki.net/ambelokipi.html

Ανώτατο όριο συμμετοχής: 80 άτομα. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

* Για όσους δεν μπορούν να παίξουν τον 1ο γύρο το Σάββατο, έχει προβλεφθεί συμπληρωματικός γύρος, που θα γίνει την Δευτέρα 12 Απριλίου, στις 5:30' μ.μ.

Δευτέρα, 5 Απριλίου 2010

5o Εαρινό Νεανικό Τουρνουά ΣΟ Αιγάλεω

Αύριο Τρίτη 6 Απριλίου ξεκινάει το 5ο Εαρινό Νεανικό τουρνουά του ΣΟ Αιγάλεω με ανοιχτή συμμετοχή. Το τουρνουά θα είναι ελβετικό 6 γύρων και θα διεξαχθεί σε 2 ομίλους. Ο πρώτος θα είναι για παιδιά κάτω των 15 ετών (γεννηθέντα από το 1995 και μετά) και ο δεύτερος για παιδιά κάτω των 10 ετών (γεννηθέντα από το 2000 και μετά). Ο χρόνος σκέψης είναι 90'+ 30"/κίνηση από την πρώτη κίνηση. Οι πρώτοι δύο γύροι θα διεξαχθούν με μειωμένο χρόνο σκέψης 45'+ 30"/κίνηση.

Το πρόγραμμα των αγώνων είναι το εξής:

1ος γύρος: Τρίτη 6 Απριλίου ώρα 17:00'
2ος γύρος: Τρίτη 6 Απριλίου ώρα 19:30'
3ος γύρος: Τετάρτη 7 Απριλίου ώρα 18:00'
4ος γύρος: Πέμπτη 8 Απριλίου ώρα 18:00'
5ος γύρος: Παρασκευή 9 Απριλίου ώρα 18:00'
6ος γύρος: Σαββάτο 10 Απριλίου ώρα 18:00'

Το τουρνουά θα πραγματοποιηθεί στο Εντευκτήριο του Σ.Ο. Αιγάλεω στην Ιερά οδό 294, Αιγάλεω.

Οι τρεις πρώτοι κάθε κατηγορίας θα πάρουν κύπελλα, ενώ τα τρία πρώτα κορίτσια μετάλλιο.
Δηλώσεις συμμετοχής-πληροφορίες στο Γιάννη Σπυρακόπουλο 6947-729930 αλλά και στο ιστολόγιο του Σ.Ο.Αιγάλεω στη διεύθυνση: http://so-aigaleo.blogspot.com

Σάββατο, 3 Απριλίου 2010

2ο Εαρινό Τουρνουά Rapid AO Πεύκης - Νικητής ο Αλέξανδρος Κωστούρος

Με τη συμμετοχή 34 σκακιστών διεξήχθη την Μεγάλη Τετάρτη 31/3 το 2ο Εαρινό Τουρνουά Rapid που διοργάνωσε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Σκακιστικό Τμήμα του ΑΟ Πεύκης στο εντευκτήριό του (εργοστάσιο "ΒΕΝΕΤΗΣ", Αγίας Παρασκευής 9, Λυκόβρυση).

Νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο ΟΜ Αλέξανδρος Κωστούρος με 6 νίκες σε 7 αγώνες. Στη 2η-3η θέση ισοβάθμησαν ο Γεωργιανός ΙΜ Νικολόζ Μαναγκάτζε και ο FM Αλέξανδρος Γκόγκολης με 5,5 βαθμούς.

Το έπαθλο της 1ης σκακίστριας του τουρνουά απονεμήθηκε στην Νικολαΐδου Ελένη-Ησιόνη (5 βαθμοί) ενώ το έπαθλο του καλύτερου σκακιστή με Ελο< 1800 κέρδισε ο Φίλιππος Κορνιώτης, επίσης με 5 βαθμούς!

1ος έφηβος U16 αναθείχθηκε ο Γκίκας Χρήστος με 4 βαθμούς, ενώ το έπαθλο του 1ου αγοριού U12 πήρε ο Καλόφωνος Παναγιώτης (επίσης με 4 βαθμούς) και του 1ου κοριτσιού U12 η Σκιαδαρέση Αντωνέλλα με 3 βαθμούς.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του 2ου Εαρινού Rapid εδώ.

Κυριακή, 28 Μαρτίου 2010

Vasily Smyslov (1921-2010)

Έφυγε χθες από τη ζωή σε ηλικία 89 ετών ο Βασίλι Βασίλιεβιτς Σμυσλόβ, ένας από τους μεγαλύτερους σκακιστές όλων των εποχών και Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο σκάκι (1957-1958).
Ο Βασίλι Σμυσλόβ γεννήθηκε στη Μόσχα στις 24 Μαρτίου 1921. Έμαθε σκάκι στην ηλικία των 6 ετών. Στα 16 του κέρδισε το Πρωτάθλημα Παίδων ΕΣΣΔ και στην ηλικία των 17 ισοβάθμησε στην 1η θέση του Πρωταθλήματος Μόσχας. Στα 19 του τερμάτισε στην 3η θέση του Ανοιχτού Πρωταθλήματος ΕΣΣΔ, ενώ το όνομά του έγινε παγκοσμίως γνωστό όταν κέρδισε 2 φορές τον Αμερικανό πρωταθλητή Σάμουελ Ρεσέβσκι στο περίφημο "ραδιοφωνικό" ματς ΗΠΑ-ΕΣΣΔ το 1945!
Το 1948, στο τουρνουά ανάδειξης του Παγκόσμιου Πρωταθλητή μετά τον θάνατο του Αλιέχιν, ο Σμυσλόβ κατέλαβε τη 2η θέση, πίσω από τον Μποτβίνικ. Στο Τουρνουά Διεκδικητών του 1950 στη Βουδαπέστη τερμάτισε 3ος, πίσω από τους Μπρονστάϊν και Μπολεσλάβσκι. Όμως στο επόμενο Τουρνουά Διεκδικητών το 1953 στη Ζυρίχη, ο Σμυσλόβ κατίσχυσε των αντιπάλων του, καταλαμβάνοντας την 1η θέση με 14 βαθμούς (9 νίκες, 10 ισοπαλίες, 1 ήττα) και απέκτησε το δικαίωμα να διεκδικήσει τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή από τον Μιχαήλ Μποτβίνικ.
Στη πρώτη τους αναμέτρηση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα (Μόσχα 1954 - 24 παρτίδες), Σμυσλόβ και Μποτβίνικ ήρθαν ισόπαλοι (12-12) και ο Μποτβίνικ διατήρησε τον τίτλο.
Όμως ο Σμυσλόβ δεν το έβαλε κάτω, κερδίζοντας και το επόμενο Τουρνουά Διεκδικητών (Άμστερνταμ 1956) με 11,5 βαθμούς (6 νίκες, 11 ισοπαλίες, 1 ήττα) και στη δεύτερη αναμέτρηση με τον Μποτβίνικ (Μόσχα 1957 - 22 παρτίδες) κατάφερε να νικήσει τον "Πατριάρχη" της Σοβιετικής Σκακιστικής Σχολής με 12,5 - 9,5 (6 νίκες, 13 ισοπαλίες, 3 ήττες) και να κατακτήσει τον τίτλο του 7ου Παγκόσμιου Πρωταθλητή!
Το 1958 Σμυσλόβ και Μποτβίνικ αναμετρήθηκαν για 3η φορά για το Παγκόσμιο Στέμμα, με τον Μποτβίνικ να καταφέρνει να κερδίσει για πρώτη φορά τον μεγάλο αντίπαλό του σε ματς 23 παρτίδων με 12,5 - 10,5 και να ξαναπαίρνει πίσω τον τίτλο του.
Ο Σμυσλόβ έλαβε μέρος σε 4 ακόμα Τουρνουά Διεκδικητών για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα: το 1959 (4ος), το 1965 (αποκλείστηκε στα προημιτελικά από τον Εφίμ Γκέλερ με 5,5 - 2,5), το 1982-84 (όπου αποκλείοντας κατά σειρά τους Χύμπνερ και Ρίμπλι, έφτασε στον τελικό του Τουρνουά, χάνοντας από τον μετέπειτα Παγκόσμιο Πρωταθλητή Γκάρυ Κασπάροβ με 8,5 - 4.5!) και το 1985.
Διακρινόταν για το στρατηγικό του παιχνίδι και την εξαιρετική του ικανότητα στο χειρισμό των φινάλε. Ήταν όμως και δεινός τακτικός σκακιστής, καθώς σε πολλές παρτίδες του υπάρχουν εξαιρετικοί συνδυασμοί! Στη θεωρία των ανοιγμάτων πρέπει να αναγνωριστεί η συνεισφορά του σε ανοίγματα όπως η Αγγλική, η Γκρύνφελντ, η Ισπανική και η Σικελική Άμυνα.
Ο Σμυσλόβ αποσύρθηκε από το αγωνιστικό σκάκι το 2001 σε ηλικία 80 χρονών, λόγω σοβαρών προβλημάτων στην όρασή του.

Η παγκόσμια σκακιστική οικογένεια είναι από χθες φτωχότερη...

(Πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό: http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=6219)

Πέμπτη, 25 Μαρτίου 2010

AO ΠΕΥΚΗΣ - 2ο ΕAPINO TOYPNOYA RAPID

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2ου ΕΑΡΙΝΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ «RAPID»

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Σκακιστικό Τμήμα Αθλητικού Ομίλου Πεύκης

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Εντευκτήριο Σκακιστικού Τμήματος Α.Ο. Πεύκης, Αγίας Παρασκευής 9, Λυκόβρυση (εντός εργοστασίου «ΒΕΝΕΤΗΣ»)
Συγκοινωνία: Λεωφορείο Β9 από οδό Χαλκοκονδύλη-Αχαρνών-Νέα Φιλαδέλφεια, ή από σταθμό ΗΣΑΠ Κηφισίας (στάση: 2η Κηφισιάς)

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Ελβετικό 7 γύρων

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 10' + 5"/κίνηση για κάθε παίκτη, για την ολοκλήρωση κάθε παρτίδας.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΓΩΝΩΝ: Μεγάλη Τετάρτη 31 Μαρτίου 2010 (ώρα έναρξης: 17:00')

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Θα ισχύσουν οι κανονισμοί rapid της FIDE και της Ε.Σ.Ο.

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Σταυρουλάκη Μαρίνα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ & ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΛΗΡΩΣΕΩΝ: Γαζής Γιώργος

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Έχουν όλοι οι παίκτες, ανεξαρτήτως φύλου, ηλικίας ή δυναμικότητας.

ΟΡΙΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: 45 άτομα. Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας.

ΕΠΑΘΛΑ:
1ος νικητής: Χρηματικό έπαθλο 100 € & χρυσό μετάλλιο
2ος νικητής: Χρηματικό έπαθλο 80 € & αργυρό μετάλλιο
3ος νικητής: Χρηματικό έπαθλο 60 € & χάλκινο μετάλλιο
1η γυναίκα: Χρηματικό έπαθλο 50 € & χρυσό μετάλλιο*
1ος με ελληνικό ΕLO< 1800: Χρηματικό έπαθλο 50 €
1ο αγόρι (+1/1/1994): Χρυσό μετάλλιο & σκακιστικό βιβλίο
1ο κορίτσι (+1/1/1994): Χρυσό μετάλλιο & σκακιστικό βιβλίο
1ο αγόρι (+1/1/1998): Χρυσό μετάλλιο & σκακιστικό βιβλίο
1ο κορίτσι (+1/1/1998): Χρυσό μετάλλιο & σκακιστικό βιβλίο

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: 1) Τα αποτελέσματα μεταξύ ισόβαθμων παικτών (αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους), 2) Μπούχολτς, 3) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας.

ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΧΡΗΜΑΤΙΚΩΝ ΕΠΑΘΛΩΝ:
1) Σε περίπτωση ισοβαθμίας, τα χρηματικά έπαθλα μοιράζονται.
2) Σε περίπτωση κατάκτησης 2 ή περισσοτέρων επάθλων, ο/η δικαιούχος λαμβάνει το μεγαλύτερο.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:
Στην κ. Σταυρουλάκη Μαρίνα (τηλ. 6971750188, e-mail: marastav@otenet.gr), στον κ. Ζαχαρίου Νίκο (τηλ. 6983265624, e-mail: niko_zah@hotmail.com) και στον κ. Γαζή Γιώργο (τηλ. 6944785097)

ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Θα υπάρξει οικονομική συνδρομή 15 €/συμμετοχή για τα έξοδα της διοργάνωσης, καθώς και την εξασφάλιση των επάθλων.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
1) Οι δηλώσεις συμμετοχής των σκακιστών θα πρέπει να επιβεβαιωθούν με τη φυσική παρουσία τους στον χώρο των αγώνων την Μεγάλη Τετάρτη 31 Μαρτίου το αργότερο μέχρι τις 16:45' και την καταβολή του παραβόλου συμμετοχής.
2) Δικαίωμα στα έπαθλα έχουν μόνο όσοι τερματίζουν.
3*) Στην κατηγορία γυναικών το χρηματικό έπαθλο θα δοθεί μόνο εφ'όσον εξασφαλιστούν τουλάχιστον 4 συμμετοχές στην κατηγορία (κορίτσια< 12 δεν υπολογίζονται).
4) Σε περίπτωση που ο αριθμός των συμμετοχών δεν ξεπεράσει τις 25, τα χρηματικά έπαθλα θα είναι μειωμένα κατά 10€.
5) Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ή από τους κανονισμούς της Ε.Σ.Ο. καθώς και για κάθε έκτακτο περιστατικό, αρμόδιοι να αποφασίσουν είναι η Διευθυντής Αγώνων, σε συνεργασία με τον Διαιτητή της διοργάνωσης.

6ος Διαγωνισμός Λύσης Σκακιστικών Προβλημάτων

Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Αττικής (ΕΣΣΝΑ) προκηρύσσει τον 6ο Διαγωνισμό Λύσης Προβλημάτων, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα των Σκακιστικών Σωματείων Σ.Ο. Αμπελοκήπων και "Θωμάς Γεωργίου" (Μακρυνίτσας 12-14, Αμπελόκηποι) την Κυριακή 28 Μαρτίου και ώρα 17:45'- 20:00'.

Τον διαγωνισμό διοργανώνουν η ΕΣΣΝΑ και τα σωματεία Σ.Ο. "Θωμάς Γεωργίου" και Α.Ο. "Ζήνων" Γλυφάδας.

Ο διαγωνισμός θα αποτελείται από έξι (6) προβλήματα προς λύση για καθένα από τους συμμετέχοντες (ήτοι ένα ορδόδοξο 2 κινήσεων, ένα ορθόδοξο 3 κινήσεων, ένα ορθόδοξο πολλών κινήσεων, μία σπουδή, ένα βοηθητικό και ένα αντίστροφο). Η κατάταξη θα γίνει με βάση τους βαθμούς που θα συγκεντρώσει κάθε λύτης. Σε περίπτωση ισοβαθμίας δεύτερο κριτήριο είναι ο συντομότερος χρόνος.

Στους πρώτους νικητές θα δοθούν κύπελλο, μετάλλια, αλλά και σκακιστικό υλικό σχετικό με το καλλιτεχνικό σκάκι. Επίσης, κύπελλο θα δοθεί στην πρώτη ομάδα, με κριτήριο το άθροισμα βαθμών τριών μελών της.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την προκήρυξη, αρμόδια να αποφασίσει είναι η τριμελής Οργανωτική Επιτροπή, που αποτελείται από τους κ.κ. Ιωάννη Γαρουφαλίδη, Αχιλλέα Μητσάκο και Παναγή Σκλαβούνο.

Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι περιορισμένη (μέχρι 32 άτομα). Δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να υποβληθούν μέχρι το Σάββατο 27 Μαρτίου 2010 στον κ. Παναγή Σκλαβούνο (e-mail: askl27@otenet.gr) αλλά και στον αγωνιστικό χώρο, πριν την έναρξη του διαγωνισμού.

Τετάρτη, 24 Μαρτίου 2010

Σχολικά Αττικής 2010: Διακρίσεις - προκρίσεις των μαθητών της Πεύκης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Ικανοποιητική ήταν η παρουσία των παιδιών της Πεύκης και του Συλλόγου μας στην Τελική Φάση του Σχολικού Πρωταθλήματος Αττικής 2010 που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο 20-21 Μαρτίου στον χώρο του 14ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας, σε μία κατά γενική ομολογία πολύ καλή διοργάνωση.

Η ομάδα του 2ου Δημοτικού Πεύκης που αγωνίστηκε το Σάββατο στα Τελικά του Ομαδικού Σχολικού Αττικής συγκέντρωσε 7 βαθμούς σε 7 αγώνες (3 νίκες, 1 ισοπαλία) και ισοβάθμησε στις θέσεις 18-25 μεταξύ 40 ομάδων.

Στα Ατομικά Πρωταθλήματα της Κυριακής τώρα, είχαμε τις εξής διακρίσεις:

1) Δερμιτζάκης Δημήτρης (1ο Νηπιαγωγείο Πεύκης): 7η θέση στα Νήπια (28 συμμετοχές) - Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα
2) Δερμιτζάκη Γεωργία (2ο Δημοτικό Πεύκης): Πρώτο κορίτσι στην Α' Δημοτικού! (11 συμμετοχές) - Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα
3) Παπαγεωργίου Ευτυχία (Δημοτικό "Άγιος Ιωσήφ"): 2ο κορίτσι στη Β' Δημοτικού (8 συμμετοχές) - Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα
4) Δερμιτζάκης Παύλος (2ο Δημοτικό Πεύκης): 13η θέση στη Γ' Δημοτικού (49 συμμετοχές) - Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα
5) Κορνιώτης Φίλιππος (Εράσμειος Ελληνογερμανική Σχολή): 4η θέση στην Ε' Δημοτικού (53 συμμετοχές) - Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα
6) Σκιαδαρέση Αντωνέλλα (Ελληνογαλλική Ουρσουλίνες): 3ο κορίτσι στην Ε' Δημοτικού (11 συμμετοχές) - Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα
7) Διγενής Στέφανος (3ο Δημοτικό Πεύκης): 6η θέση στη ΣΤ' Δημοτικού (49 συμμετοχές) - Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα
8) Ζούλης Μανώλης (Σχολή Μωραΐτη): 5η θέση στην Α' Γυμνασίου (44 συμμετοχές) - Πρόκριση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα.

Σάββατο, 20 Μαρτίου 2010

Σχολικά Πρωταθλήματα Αττικής 2010 - Τελική Φάση

Ολοκληρώνονται το Σαββατοκύριακο τα Σχολικά Πρωταθλήματα Αττικής 2010 με την διεξαγωγή των Τελικών Φάσεων του Ομαδικού Σχολικού (Σάββατο 20/3) και του Ατομικού Σχολικού (Κυριακή 21/3) στη Γλυφάδα (14ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας, Γούναρη 216 & Ηφαίστου).

Διοργανωτές των αγώνων είναι η ΕΣΣΝΑ, ο Αθλητικός Οργανισμός Δήμου Γλυφάδας, ο Αθλητικός Όμιλος "Ζήνων" Γλυφάδας και το 14ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας (Σχολική Επιτροπή & Σύλλογος Γονέων).

Στην Τελική Φάση του Ομαδικού Σχολικού Πρωταθληματος θα λάβουν μέρος 41 ομάδες Δημοτικών Σχολείων της Αττικής που προκρίθηκαν από τα Περιφερειακά Πρωταθλήματα των 4 Νομαρχιών, μεταξύ των οποίων και η σκακιστική ομάδα του 2ου Δημοτικού Σχολείου Πεύκης.

Στην Τελική Φάση του Ατομικού Σχολικού Πρωταθλήματος θα λάβουν μέρος 316 παιδιά Δημοτικών Σχολείων, 128 μαθητές Γυμνασίων και 49 μαθητές Λυκείων της Αττικής που προκρίθηκαν από τα Περιφερειακά Ατομικά Σχολικά Πρωταθλήματα, μεταξύ αυτών και 10 μαθητές σχολείων του Δήμου Πεύκης:

1) Δερμιτζάκης Δημήτρης (1ο Νηπιαγωγείο Πεύκης)
2) Δερμιτζάκη Γεωργία (Α' τάξη - 2ο Δημοτικό Πεύκης)
3) Παπαγεωργίου Άννα (Α' τάξη - Δημοτικό "Άγιος Ιωσήφ")
4) Δερμιτζάκης Παύλος (Γ' τάξη - 2ο Δημοτικό Πεύκης)
5) Παπαγεωργίου Ευτυχία (Γ' τάξη - Δημοτικό "Άγιος Ιωσήφ")
6) Δερμιτζάκη Τατιάνα (Δ' τάξη - 2ο Δημοτικό Πεύκης)
7) Μπούντρας Κώστας (Δ' τάξη - 4ο Δημοτικό Πεύκης)
8) Μαυρόγαλος Διονύσης (Ε' τάξη - 2ο Δημοτικό Πεύκης)
9) Μαυρόγαλος Ανδρέας (ΣΤ' τάξη - 2ο Δημοτικό Πεύκης)
10) Δερμιτζάκης Αλέξης (Γ' τάξη - 2ο Γυμνάσιο Πεύκης)

Επίσης, από τα παιδιά που παρακολουθούν μαθήματα στο Σκακιστικό μας Τμήμα, στο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα θα λάβουν μέρος οι:
1) Παρασκευάς Γιώργος (Β' τάξη)
2) Γονέος Αντώνης (Ε' τάξη)
3) Κορνιώτης Φίλιππος (Ε' τάξη)
4) Σκιαδαρέση Αντωνέλλα (Ε' τάξη)
5) Σακελλάριος Σταύρος (ΣΤ' τάξη)
6) Ζούλης Μανώλης (Α' Γυμνασίου)

Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά καλή επιτυχία στους αγώνες τους!

Πέμπτη, 11 Μαρτίου 2010

2ο Εαρινό Όπεν Νέας Φιλαδέλφειας

Ο Σκακιστικός Όμιλος Νέας Φιλαδέλφειας διοργανώνει το 2ο Εαρινό Όπεν και Εσωτερικό Πρωτάθλημα του Σ.Ο.Ν.Φ.

Δικαίωμα συμμετοχής: Έχουν όλοι οι σκακιστές/στριες του Σ.Ο.Ν.Φ. καθώς και σκακιστές/στριες ομόρων συλλόγων.

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη, χωρίς παράβολο.
(Ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι αυστηρά περιορισμένος μέχρι τους 36)

Οι αγώνες θα διεξάγονται κάθε Σάββατο απόγευμα (ώρα έναρξης: 6:00' μ.μ.) στο Εντευκτήριο του Σκακιστικού Ομίλου Νέας Φιλαδέλφειας (Πλατεία Κολοκοτρώνη 12-15, Συγκρότημα ΟΕΚ, Τρωάδος & Μανδηλαρά, Νέα Φιλαδέλφεια)

Κατ' εξαίρεση, ο 1ος γύρος θα διεξαχθεί την Κυριακή 14 Μαρτίου στις 10:30' το πρωί.

Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στο email του Σ.Ο.Ν.Φ. sonfilad@yahoo.gr και τον κ. Βαζελάκη Οδυσσέα τηλ. 2102528417 και 6936877326 e-mail odysulys@yahoo.gr

Αναλυτικά η προκήρυξη του τουρνουά στην ιστοσελίδα του ΣΟΝΦ.

Τετάρτη, 10 Μαρτίου 2010

Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκάκι 2010

Άρχισε το Σάββατο 6/3 (και θα ολοκληρωθεί την Πέμπτη 18/3) το 11ο Ατομικό Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκάκι Ανδρών και Γυναικών, που διαξάγεται στην πόλη Ριέκα της Κροατίας.

Στους αγώνες συμμετέχουν 566 σκακιστές (408 άνδρες - 158 γυναίκες) απ' όλη την Ευρώπη, μεταξύ των οποίων 196 GM και 42 WGM, με κορυφαία ονόματα τους Αλμάσι (Ουγγαρία), Μπακρό (Γαλλία), Μοβσεσιάν (Σλοβακία), Ναβάρα (Τσεχία), Βαγιέχο Πονς (Ισπανία), Άνταμς (Αγγλία) καθώς και οι Ρώσοι Μότιλεβ, Τομασέβσκι και Αλεξέεβ, ενώ από τις γυναίκες ξεχωρίζουν τα ονόματα της Βουλγάρας Στεφάνοβα, των αδελφών Κοζίντσεβα από τη Ρωσία, της Σουηδής Κράμλινγκ και της Γαλλίδας Σεμπάγκ.

Από την Ελλάδα συμμετέχουν 21 σκακιστές (13 άνδρες - 8 γυναίκες) μεταξύ των οποίων 6 Έλληνες GM (Παπαϊωάννου, Μπανίκας, Κοτρωνιάς, Χαλκιάς, Δημήτρης και Θάνος Μαστροβασίλης), η ΙΜ Ελένα Ντέμπο, οι WGM Μαρίνα Μακροπούλου και Μαρία Κουβάτσου και οι WIM Φαχιρίδου, Παπαδοπούλου και Μάκκα.

Η επίσημη ιστοσελίδα των αγώνων: http://www.eurorijeka2010.com

Παρασκευή, 5 Μαρτίου 2010

103ο Όπεν Αμπελοκήπων "εις μνήμην Ιωάννη Ποτέα"

Αφιερωμένο στη μνήμη του προσφάτως θανόντος ΥΜ Ιωάννη Ποτέα (1966-2010) θα είναι το 103ο Όπεν τουρνουά Αμπελοκήπων με διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ που αρχίζει το Σάββατο 6 Μαρτίου 2010. Το τουρνουά θα είναι ελβετικό 7 γύρων, με χρόνο σκέψης 2 ώρες + 30’’/κίνηση και θα διεξάγεται κάθε Σάββατο και Τετάρτη, από 6-27/3/2010, στις 5:30' μ.μ., στο εντευκτήριο του ΣΟΑ, Μακρυνίτσας 12-14, πλησίον του σταθμού μετρό "Αμπελόκηποι".

Χρηματικά έπαθλα 750€ θα δοθούν στους 3 πρώτους νικητές, στον 1ο βετεράνο άνω των 60, στην 1η γυναίκα και στον 1ο άνευ διεθνούς έλο, ενώ στον 1ο έφηβο και στην 1η νεανίδα κάτω των 18, θα δοθούν σκακιστικά βιβλία.

Το παράβολο συμμετοχής είναι 30€, ενώ για νέους και νέες έως 18 ετών και τα οικονομικώς εντάξει μέλη των διοργανωτών συλλόγων 20€.

Δηλώσεις συμμετοχής στον κ. Αχιλλέα Μητσάκο, τηλ. 6942463100,
στον ΣΟ Αμπελοκήπων, τηλ. 210-6433584, στο email: soa@otenet.gr
ή δηλώστε συμμετοχή online στην ιστοσελίδα του ΣΟΑ:
http://www.skaki.net/ambelokipi.html

Ανώτατο όριο συμμετοχής: 80 άτομα. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

* Για όσους δεν μπορούν να παίξουν τον 1ο γύρο το Σάββατο, έχει προβλεφθεί συμπληρωματικός γύρος, που θα γίνει την Δευτέρα 8 Μαρτίου, στις 5:30' μ.μ.

Τετάρτη, 3 Μαρτίου 2010

Διασυλλογικά Πρωταθλήματα Αττικής 2010- Πρωταθλήτρια η ομάδα του Α.Ο. Πεύκης στην Α' Τοπική!

Την καλύτερή της εμφάνιση πραγματοποίησε την Κυριακή η σκακιστική ομάδα του ΑΟ Πεύκης στον 7ο (τελευταίο) γύρο του Πρωταθλήματος της Α' Τοπικής κατηγορίας, κερδίζοντας εκτός έδρας την διεκδικήτρια ομάδα του ΠΣ Αγίου Δημητρίου με το επιβλητικό 7,5 - 0.5!

Έτσι η ομάδα μας, σημειώνοντας το απόλυτο των νικών (7) τερμάτισε πρώτη στον Β' Όμιλο της κατηγορίας με 14 βαθμούς, κατακτώντας τον τίτλο της καλύτερης ομάδας της Α' Τοπικής και το δικαίωμα να αγωνιστεί του χρόνου στη Γ' Εθνική κατηγορία!

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες που στελέχωσαν το δυναμικό της ομάδας, στους προπονητές μας και στην Έφορο του Τμήματος Μαρίνα Σταυρουλάκη για την ακούραστη προσπάθεια να φτάσει την ομάδα σε τόσο υψηλό επίπεδο, μέσα σε μία διετία από την ίδρυσή της!

Ευελπιστούμε για συνέχεια των επιτυχιών στο μέλλον, με ακόμα υψηλότερους στόχους!

Τρίτη, 2 Μαρτίου 2010

Σχολικό Πρωτάθλημα Αττικής 2010 - Αποτελέσματα Προκριματικής Φάσης (περιφέρεια Νέας Ιωνίας)

Ολοκληρώθηκε το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου η 1η Προκριματική Φάση του 22ου Ατομικού Σχολικού Πρωταθλήματος Αττικής, που διεξήχθη στο Αμφιθέατρο του 1ου Γυμνασίου-Λυκείου Νέας Ιωνίας.
Οι διοργανωτές κατέβαλαν κάθε φιλότιμη προσπάθεια, παρά την καθυστέρηση στην ώρα έναρξης και τις ελλείψεις υλικοτεχνικής υποδομής (σκακιστικά χρονόμετρα, μικροφωνική εγκατάσταση εξωτερικού χώρου, κλπ) να φιλοξενήσουν πάνω από 220 παιδιά, τους γονείς και τους προπονητές τους και να φέρουν εις πέρας το δύσκολο έργο τους, με αρκετή επιτυχία!

20 μαθητές και μαθήτριες των σχολείων του Δήμου Πεύκης συμμετείχαν στους αγώνες, σημειώνοντας αρκετές και σημαντικές διακρίσεις, καθώς 8 από αυτούς προκρίθηκαν στην Τελική Φάση του Σχολικού Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί την Κυριακή 21 Μαρτίου στη Γλυφάδα:

1) Δερμιτζάκης Δημήτρης (1η θέση στα Νήπια)
2) Δερμιτζάκης Αλέξης (1η θέση στη Γ' Γυμνασίου)
3) Παπαγεωργίου Άννα (1η θέση στην Α' Δημοτικού)
4) Δερμιτζάκη Γεωργία (2η θέση στην Α' Δημοτικού)
5) Δερμιτζάκης Παύλος (2η θέση στη Γ' Δημοτικού)
6) Μαυρόγαλος Διονύσης (3η θέση στην Ε' Δημοτικού)
7) Κεχρής Κώστας (3η θέση στην Α' Γυμνασίου)
8) Δερμιτζάκη Τατιάνα (1ο κορίτσι στη Δ' Δημοτικού)

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους ο Fide Master (και Γενικός Γραμματέας της ΕΣΣΝΑ) Χρήστος Γκορίτσας, ο οποίος αντιμετώπισε σε παράλληλο αγώνα επίδειξης σιμουλτανέ γονείς και παιδιά που θέλησαν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους στο σκάκι και ο Grand Master (και Πρωταθλητής Ελλάδος στο σκάκι) Χρίστος Μπανίκας, ο οποίος τιμήθηκε από τους διοργανωτές για τις διακρίσεις του σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο (με την Εθνική Ανδρών) και υπέγραψε αυτόγραφα στα αναμνηστικά διπλώματα των μικρών σκακιστών, στο τέλος των αγώνων!

Αναλυτικά οι συμμετοχές και οι προκρίσεις ανά τάξη, στην επίσημη ιστοσελίδα των διοργανωτών: http://www.skaki-neaionia.blogspot.com/

Παρασκευή, 26 Φεβρουαρίου 2010

ΕΣΣΝΑ - Σχολικό Πρωτάθλημα Αττικής 2010

Αρχίζουν αύριο, Σάββατο 27 Φεβρουαρίου οι προκριματικοί αγώνες για το 22ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Αττικής που διοργανώνει η ΕΣΣΝΑ και που θα ολοκληρωθεί με την Τελική Φάση στις 21 Μαρτίου στη Γλυφάδα.

Οι προκριματικοί αγώνες (Α' Φάση) θα διεξαχθούν ξεχωριστά για κάθε μία από τις 4 Νομαρχίες της Αττικής.

Το πρόγραμμα των αγώνων για τα σχολεία της Νομαρχίας Αθηνών και ειδικά για τα σχολεία των Δήμων της περιοχής μας, έχει ως εξής:

Α. 1η περιφέρεια:

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ, Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2010 (ώρα έναρξης: 10:00' π.μ.)

Δικαίωμα συμμετοχής: Έχουν οι μαθητές των δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων των Δήμων: Νέας Ιωνίας, Μεταμόρφωσης, Λυκόβρυσης, Ηρακλείου, Πεύκης, Φιλοθέης και Γαλατσίου.

Χώρος αγώνων: Αμφιθέατρο 1ου Γυμνασίου-Λυκείου Νέας Ιωνίας (έναντι σταθμού ΗΣΑΠ "Πευκάκια", οδός Γυμνασίου)

Σύστημα αγώνων: 5 γύροι με χρόνο σκέψης 15'/παίκτη, για κάθε γύρο (ελβετικό σύστημα).
Θα διεξαχθούν 11 ξεχωριστά πρωταθλήματα για κάθε τάξη (1 για τα Νήπια, 6 για τους μαθητές Δημοτικού, 3 για τους μαθητές Γυμνασίου και 1 για τα Λύκεια)

Ώρα προσέλευσης και επιβεβαιώσεις συμμετοχής: 8:30'-9:30' π.μ.
(όσοι μαθητές προσέλθουν μετά τις 9:30' θα αγωνιστούν από τον 2ο γύρο)

Δηλώσεις συμμετοχής: Έως και την Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου (ώρα 17:00') στο fax 210-2770978, στην ηλεκτρονική διεύθυνση: sani.ionias@gmail.com ή στα τηλέφωνα 6972360874 (κ. Γιώργος Βλάχος) και 6936112045 (κ. Νίκος Χατόγλου)

Από τους συμμετέχοντες θα προκριθούν στην Τελική Φάση οι 3 πρώτοι και το 1ο κορίτσι κάθε τάξης.

Διοργανωτές των αγώνων είναι το Πνευματικό Κέντρο Νέας Ιωνίας, η Ένωση Σπάρτης Μικράς Ασίας και η Σκακιστική Ανάπτυξη Νέας Ιωνίας.

Οργανωτική Επιτροπή: Γιώργος Βλάχος, Νίκος Χατόγλου, Νικολόζ Μαναγκάτζε, Λουκάς Χριστοδούλου, Σάββας Καλαμάρης.

Διευθυντής Αγώνων: Κυριάκος Γρυπαίος

Επικεφαλής Διαιτητής: Μιχάλης Πρεβενιός

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα: http://www.skaki-neaionia.blogspot.com

Β. 2η περιφέρεια:

ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ, Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2010 (ώρα έναρξης: 10:00' π.μ.)

Δικαίωμα συμμετοχής: Έχουν οι μαθητές των δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων των Δήμων: Νέας Φιλαδέλφειας, Αμαρουσίου, Κηφισιάς, Νέας Ερυθραίας, Εκάλης, Πεντέλης, Νέας Πεντέλης, Μελισσίων, Βριλησσίων, Χαλανδρίου, Αγίας Παρασκευής, Χολαργού, Παπάγου, Ψυχικού και Νέου Ψυχικού.

Χώρος αγώνων: 1ο Γυμνάσιο Νέας Φιλαδέλφειας (οδός Νίκου Τρυπιά 47 & Εφέσου, Νέα Φιλαδέλφεια)

Σύστημα αγώνων: 5 γύροι με χρόνο σκέψης 15'/παίκτη, για κάθε γύρο (ελβετικό σύστημα).
Θα διεξαχθούν 11 ξεχωριστά πρωταθλήματα για κάθε τάξη (1 για τα Νήπια, 6 για τους μαθητές Δημοτικού, 3 για τους μαθητές Γυμνασίου και 1 για τα Λύκεια)

Ώρα προσέλευσης και επιβεβαιώσεις συμμετοχής: 8:00'-9:00' π.μ.

Δηλώσεις συμμετοχής: Έως και την Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου στην ηλεκτρονική διεύθυνση: sonfilad@yahoo.gr ή στα τηλέφωνα 6972571596 (κ. Ντίνα Σερετάκη) και 6936877326 (κ. Οδυσσέας Βαζελάκης)

Από τους συμμετέχοντες θα προκριθούν στην Τελική Φάση οι 3 πρώτοι και το 1ο κορίτσι κάθε τάξης.

Διοργανωτές των αγώνων είναι ο Σκακιστικός Όμιλος Νέας Φιλαδέλφειας, ο Αθλητικός Οργανισμός Νέας Φιλαδέλφειας και η Δημοτική Επιτροπή Παιδείας Νέας Φιλαδέλφειας.

Οργανωτική Επιτροπή: Οδυσσέας Βαζελάκης, Παύλος Κότσιρας, Εμμανουήλ Φουλεδάκης, Ευστράτιος Συκιώτης, Νικόλαος Μπαλάσκας.

Διευθυντής Αγώνων: Ντίνα Σερετάκη

Επικεφαλής Διαιτητής: Οδυσσέας Βαζελάκης

Πέμπτη, 25 Φεβρουαρίου 2010

Διασυλλογικές διοργανώσεις ΕΣΣΝΑ- αποτελέσματα 6ου γύρου

Έκτη συνεχόμενη νίκη για τη σκακιστική ομάδα του ΑΟ Πεύκης την περασμένη Κυριακή, καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας του ΑΦΜΟ-ΑΦΟΑΝ με σκορ 6-2 για το πρωτάθλημα της Α' Τοπικής!

Έτσι η ομάδα μας συνέχισε το σερί νικών που έχει από την 1η αγωνιστική, με αποτέλεσμα να έχει φτάσει ήδη τους 12 βαθμούς, 2 περισσότερους από τη δεύτερη ομάδα του Π.Σ. Αγίου Δημητρίου, την οποία και αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ερχόμενη Κυριακή στον 7ο (τελευταίο) γύρο της διοργάνωσης.

Με νίκη ή ισοπαλία την Κυριακή, η ομάδα μας επιτυγχάνει τον στόχο της ανόδου στη Γ' Εθνική κατηγορία!

Η δεύτερη ομάδα μας ηττήθηκε για μία ακόμα φορά οριακά (4,5 - 3,5) από την ομάδα του ΑΠΟ Κότινου Χολαργού για το Κύπελλο Αττικής Φιλίας, και την ερχόμενη Κυριακή θα παίξει τον τελευταίο της αγώνα εντός έδρας, με αντίπαλο την ομάδα του Σ.Ο. Αιγάλεω.

Τουρνουά Καλλιθέας Κ-42: Πρώτη θέση για τον Νίκο Ζαχαρίου!

Με τη συμμετοχή 20 σκακιστών διεξήχθη από 25/1 - 19/2 στην Καλλιθέα το 42ο τουρνουά της σειράς "Κάππα" που διοργάνωσαν οι τοπικοί σύλλογοι ΣΟ Καλλιθέας και ΑΜΣ "Νικηφόρος" Καλλιθέας.

Νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής του ΑΟ Πεύκης Νίκος Ζαχαρίου, ο οποίος μετά από εξαιρετική εμφάνιση συγκέντρωσε 5,5 βαθμούς σε 7 αγώνες!
Στη δεύτερη θέση με τους ίδιους βαθμούς (5,5) τερμάτισε ο ΥΜ Κεσόγλου Κώστας, ενώ 3ος κατετάγη ο ταλαντούχος νεαρός σκακιστής του ΣΟ Καλλιθέας Κούρκουλος-Αρδίτης Σταμάτης, με 5 βαθμούς.

Το επόμενο τουρνουά της σειράς "Κάππα" (Κ-43) θα διεξαχθεί από 5/3 - 26/3 με αγώνες κάθε Παρασκευή και Δευτέρα (7 γύροι).
Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα: http://kappachess.wordpress.com/

Παρασκευή, 19 Φεβρουαρίου 2010

Διασυλλογικές διοργανώσεις ΕΣΣΝΑ- 6η αγωνιστική

Μετά από διακοπή μιας εβδομάδας, συνεχίζονται αυτή την Κυριακή τα Διασυλλογικά Πρωταθλήματα Α' Τοπικής και Αττικής Φιλίας, με τη διεξαγωγή του 6ου γύρου.

Η ομάδα του Α.Ο. Πεύκης που αγωνίζεται στον Β' Όμιλο της Α' Τοπικής, θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τη σκακιστική ομάδα της Νίκαιας Α.Φ.Μ.Ο.-"ΑΦΟΑΝ", με στόχο τη διατήρηση του αήττητου και της 1ης θέσης στον όμιλο.

Η Β' ομάδα μας που αγωνίζεται στο Κύπελλο Αττικής Φιλίας, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα του Α.Π.Ο. "Κότινου" Χολαργού (διεύθυνση: Εντευκτήριο Πανελληνίου Γ.Σ., Μαυρομματαίων 26, Πεδίον Άρεως-Αθήνα) με στόχο μία καλή εμφάνιση και το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Και οι δύο αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή 21 Φεβρουαρίου στις 10:30' π.μ.

Καλή επιτυχία και στις 2 ομάδες μας!

Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου 2010

Α.Ο. Πεύκης - Πιο κοντά στη Γ' Εθνική!

Άλλη μία σημαντική νίκη πέτυχε την Κυριακή η σκακιστική ομάδα μας που αγωνίζεται στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Α' Τοπικής, αυτή τη φορά επί του Σ.Ο. "Τριαντάφυλλος Σιαπέρας" στα Άνω Λιόσια με σκορ 5,5 - 2,5!
Έτσι, ο Α.Ο. Πεύκης διατηρεί το απόλυτο νικών (5 στα 5) και εξακολουθεί να βρίσκεται στην 1η θέση του Β' ομίλου της κατηγορίας, με 10 βαθμούς!

Η δεύτερη ομάδα μας, που συμμετέχει στο Κύπελλο Αττικής Φιλίας, αγωνίστηκε στον Κορυδαλλό με την Β' ομάδα του ΕΕΣ Κορυδαλλού και ηττήθηκε μετά από σκληρή μάχη με σκορ 4,5 - 3,5.

Την ερχόμενη Κυριακή οι ομάδες έχουν ρεπό, καθώς δεν θα διεξαχθεί αγωνιστική για τα πρωταθλήματα της ΕΣΣΝΑ, λόγω του τριημέρου της Καθαρής Δευτέρας.

Πέμπτη, 4 Φεβρουαρίου 2010

4ος γύρος Διασυλλογικών ΕΣΣΝΑ- Επιτυχιών συνέχεια!

Νίκες με ευρύ σκορ πέτυχαν οι δύο σκακιστικές ομάδες του ΑΟ Πεύκης την Κυριακή που μας πέρασε!

Συγκεκριμένα, η 1η ομάδα επιβλήθηκε με σκορ 7-1 επί του Αθλητικού Συλλόγου Αιγυπτιωτών (ΑΣΑΕ), ενώ και η 2η ομάδα μας επικράτησε του ΑΣΟ "Δία" Πετρούπολης με σκορ 6,5 - 1,5!

Έτσι, μετά από 4 αγωνιστικές, η Α' ομάδα εξακολουθεί να βρίσκεται μόνη πρώτη και αήττητη στον Β' Όμιλο της Α' Τοπικής με 8 βαθμούς, ενώ η Β' ομάδα, μετά και τη νίκη της Κυριακής, έφτασε τους 6 βαθμούς και πέρασε στη 2η θέση της βαθμολογίας του Β' Ομίλου του Κυπέλλου Αττικής Φιλίας!

Την ερχόμενη Κυριακή τώρα, θα αγωνιστούμε εκτός έδρας και στις δύο διοργανώσεις:
Η πρώτη ομάδα θα αντιμετωπίσει στα Άνω Λιόσια τον τοπικό Σ.Ο. "Τριαντάφυλλος Σιαπέρας" (διεύθυνση: οδός Αιγαίου Πελάγους, Πάρκο Πόλης, Άνω Λιόσια) για το Πρωτάθλημα Α' Τοπικής, ενώ η δεύτερη ομάδα θα "ταξιδέψει" μέχρι τον Κορυδαλλό, όπου θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Ε.Ε.Σ. Κορυδαλλού (διεύθυνση: Δημ. Μαλαγαρδή 9-πρώην Ρούζβελτ, Κορυδαλλός) για το Κύπελλο Αττικής Φιλίας.

Και οι δύο αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή 7 Φεβρουαρίου στις 10:30' μ.μ.