Παρασκευή, 26 Ιουνίου 2009

7ο Φυσιολατρικό Όπεν- Νικητής ο Στάθης Γαζής- Πρωταθλήτρια Αττικής η Στεφανίδη!

Την πρώτη θέση μεταξύ 145 σκακιστών κατέλαβε ο σκακιστής του Α.Ο. Πεύκης FM Στάθης Γαζής στο 7ο Φυσιολατρικό Όπεν που διοργάνωσε ο δραστήριος σκακιστικός σύλλογος EOAO "Φυσιο-λάτρης" Νίκαιας και που διεξήχθη από 17-23 Ιουνίου στον Πολιτιστικό Πολυχώρο "Μάνος Λοϊζος" του Δήμου Νίκαιας.
Ο ισχυρός σκακιστής μας συγκέντρωσε 6,5 βαθμούς σε 7 αγώνες τερματίζοντας μόνος πρώτος, ενώ στη 2η-3η θέση με 6 βαθμούς ισοβάθμησαν ο FM Αγγελής Νίκος του Σ.Ο. Καλλιθέας και ο ΥΜ Κεσόγλου Κωνσταντίνος του ΔΗ.ΚΕ.Π. Άνω Λιοσίων, με τον σκακιστή του Σ.Ο. Καλλιθέας να κερδίζει τη δεύτερη θέση λόγω καλύτερου συντελεστή Μπούχολτζ.

Στο 7ο Φυσιολατρικό Όπεν ενσωματώθηκε με απόφαση της ΕΣΣΝΑ και το Ανοιχτό Πρωτάθλημα Αττικής Γυναικών 2009. Τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Αττικής (για 2η συνεχόμενη χρονιά) κατέλαβε η WFM Μαριάννα Στεφανίδη του Σ.Ο. Καλλιθέας, με 5 βαθμούς σε 7 αγώνες. Δεύτερη τερμάτισε η 14χρονη Φράγκου Ελένη του "Φυσιολάτρη" Νίκαιας με τους ίδιους βαθμούς αλλά με χαμηλότερο συντελεστή ισοβαθμίας και τρίτη η 16χρονη Σελιανίτη Ελεάνα του ΕΕΣ Κορυδαλλού με 4,5 βαθμούς.

Όλα τα αποτελέσματα και η τελική βαθμολογία του 7ου Φυσιολατρικού Όπεν δημοσιεύονται στην επίσημη ιστοσελίδα του "Φυσιολάτρη".

Δευτέρα, 22 Ιουνίου 2009

1ο Διεθνές Ανοιχτό Τουρνουά "ARTEMIS CUP"- Λέρος 2009


ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Δήµος Λέρου, Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης, Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Νέων Λέρου «Αρτεµις», Crithoni’s Paradise Hotel
ΣΤΗΡΙΞΗ: Δήµος Λέρου, Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Νέων Λέρου «Αρτεµις», Crithoni’s Paradise Hotel

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ : Συνεδριακό Κέντρο Crithoni’s Paradise Hotel,
Κριθώνι – Λέρος

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ : Οι αγώνες θα διεξαχθούν µε ελβετικό σύστηµα 9 γύρων, χωρίς διπλό γύρο. – Ισχύουν Κανονισµοί FIDE και ΕΣΟ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
Σάββατο 11/7/09 Ώρα 15:30': Τελετή Έναρξης
Σάββατο 11/7/09 Ώρα 16:00': Έναρξη 1ου γύρου
Κυριακή 12/7/09 Ώρα 16:00': Έναρξη 2ου γύρου
Δευτέρα 13/7/09 Ώρα 16:00': Έναρξη 3ου γύρου
Τρίτη 14/7/09 Ώρα 16:00': Έναρξη 4ου γύρου
Τετάρτη 15/7/09 Ώρα 16:00': Έναρξη 5ου γύρου
Πέµπτη 16/7/09 Ώρα 16:00': Έναρξη 6ου γύρου
Παρασκευή 17/7/09 Ώρα 16:00': Έναρξη 7ου γύρου
Σάββατο 18/7/09 Ώρα 16:00': Έναρξη 8ου γύρου
Κυριακή 19/7/09 Ώρα 10:30': Έναρξη 9ου γύρου
Κυριακή 19/7/09 Ώρα 16:00': Τελετή Λήξης

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ : 90΄ για τις πρώτες 40 κινήσεις + 15΄για την υπόλοιπη παρτίδα µε προσαύξηση 30 ΄΄ / κίνηση από την 1η κίνηση. Η γραφή των κινήσεων υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ : 1)Άθροισµα προοδευτικής βαθµολογίας (σε πλήρη ανάπτυξη) 2) Μπούχολτς (cut-1) (άθροισµα βαθµών αντιπάλων πλην του πιο αδύνατου), 3) Σον. Μπέργκερ (άθροισµα βαθµών αντιπάλων ανάλογα µε αποτέλεσµα) 4) Αριθµός νικών 5) Κλήρωση

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ: Γιακουµής Γιάννης , Καψωµενάκης Πέτρος

CHIEF ARBITER: Γαβριήλ Μαστροβασίλης

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Με κατάθεση προκαταβολής 50€ στον τραπεζικό λογαριασµό ALPHA BANK 166-002101-110283 (δικαιούχοι Γιακουµής Γιάννης - Καψωµενάκης Πέτρος), όπου θα φαίνεται το ονοµατεπώνυµο του καταθέτη και αποστολή e-mail µε τα στοιχεία (Όνοµα, Επώνυµο, τηλέφωνο, ELO) του συµµετέχοντα αθλητή και πληροφορίες σχετικά µε την άφιξη, την αναχώρηση και το δωµάτιο που επιθυµεί στην διεύθυνση: leroschess@yahoo.com

ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:
Γενικό παράβολο: 50 €. Νέοι <18: 35 €
• Σκακιστές µε διεθνές ELO άνω 2300 χωρίς παράβολο
• Γυναίκες µε διεθνές ELO άνω 2150 χωρίς παράβολο

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται εντός 1 ώρας από τη λήξη του γύρου στην Δ/νση των αγώνων με παράβολο 100 €, εκδικάζονται τελεσίδικα από την Επιτροπή Ενστάσεων (3 τακτικά µέλη – 2 αναπληρωµατικά). Αν γίνει δεκτή η ένσταση τότε το ποσό επιστρέφεται.

ΕΠΑΘΛΑ:
Α.Γενική
1ος: 1500 €
2ος: 1100 €
3ος: 900 €
4ος: 700 €
5ος: 500 €
6ος: 300 €
7ος: 300 €
8ος: 300 €
ΣΥΝΟΛΟ: 5600 €

Β. Ειδικές Κατηγορίες
1η Γυναίκα: 300 €
2η « 200 €
3η « 100 €
1ος Νέος (< 20) Βιβλία αξίας 100 €
2ος « Βιβλία « 50 €
3ος « Βιβλία « 50 €
1η Νεάνιδα(<20) Βιβλία αξίας 100 €
2η « Βιβλία « 50 €
3η « Βιβλία « 50 €
1ος Χωρίς Διεθνές: 100 €
1ος Δ.Απόδοσης: 100 €
Βρ.ωραιότητος: 100 €
1ος Βετεράνος: 100 €
ΣΥΝΟΛΟ: 1400 €

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ: 5600€+1400€= 7000€

Μεταξύ ισόβαθµων παικτών τα έπαθλα µοιράζονται. Σε περίπτωση δικαιώµατος σε δύο ή περισσότερα έπαθλα ο δικαιούχος παίρνει το άθροισµα των επάθλων.
Kύπελλα : 1ος - 3ος γενικής κατάταξης και 1ος ειδικών κατηγοριών (6 κύπελλα)
Μετάλλια : 1ος, 2ος , 3ος ειδικών κατηγοριών.
Για να υπάρξει ξεχωριστή κατηγορία θα πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 8 συµµετοχές.

ΦΙΛΟΞΕΝΙΕΣ : Σε GM και ΙΜ θα χορηγούνται φιλοξενίες και εκπτώσεις στο ξενοδοχείο ανάλογα µε ELO και σειρά προτεραιότητας.

ΔΙΑΜΟΝΗ : Η οργανωτική επιτροπή εξασφάλισε τις παρακάτω ειδικές τιµές για διαµονή στο ξενοδοχείο Crithoni’s Paradise Hotel (*****) για τους συµµετέχοντες και τους συνοδούς τους. (www.crithonisparadisehotel.gr)
Οι τιµές είναι κατ’ άτοµο για 8 διανυκτερεύσεις, δεν περιλαµβάνεται το παράβολο συµµετοχής:

Μονόκλινο / Δίκλινο / Τρίκλινο / Τετράκλινο
Half board: 390€ / 310€ / 280€ / 250€
Full board: 470€ / 370€ / 320€ / 290€

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ -ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ : email: leroschess@yahoo.com ή στα τηλέφωνα 6936688586 (Γιάννης Γιακουµής) και 2102815495 (Πέτρος Καψωµενάκης).
Site αγώνων: www.leroschess.gr
Για οτιδήποτε δεν καλύπτει η παρούσα προκήρυξη αρµόδια είναι η Διεύθυνση Αγώνων.

13ο Όπεν Ηρακλείου: Νικητής ο Μαναγκάτζε - πρωταθλητής Αττικής ο Γρηγοριάδης!

Με πενταπλή (!) ισοβαθμία στην κορυφή ολοκληρώθηκε χθες, Κυριακή 21 Ιουνίου το 13ο Όπεν Ηρακλείου Αττικής. Μετά την εφαρμογή του κριτηρίου Buchholz, νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο Γεωργιανός IM Νικολόζ Μαναγκάτζε του ΦΟΝ Ηρακλείου-Επικοινωνία με 7 βαθμούς.
Τη δεύτερη θέση και τον τίτλο του Πρωταθλητή Αττικής 2009 κατέλαβε ο Έλληνας IM Αλέξανδρος Γρηγοριάδης της ΑΕΚ, με τους ίδιους βαθμούς, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Ρώσος FM Αλεξέϊ Ρεσετνίκοβ, επίσης με 7 βαθμούς.
(Αξίζει να σημειωθεί ότι 2ος και 3ος νικητής τερμάτισαν αήττητοι το τουρνουά!)
Στην τέταρτη θέση (και δευτεραθλητής Αττικής) τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Σούκος του ΣΜΣ Ελευσίνας με 7 βαθμούς και εξαιρετική απόδοση σε σχέση με το ΕΛΟ του (+240), ενώ την τρίτη θέση του Ανοιχτού Πρωταθλήματος Αττικής πήρε ο ΟΜ Βασίλης Κοτρότσος του ΑΣ Παπάγου, με 6,5 βαθμούς.
Το έπαθλο της 1ης σκακίστριας του τουρνουά κατέκτησε η Μάκκα Ευανθία του Πανελληνίου ΓΣ με 6β., ενώ 1ος έφηβος Κ-18 αναδείχθηκε ο Επαμεινώνδας Κουρούσης της Ένωσης Σκακιστών Άμφισσας και 1ος Κ-16 ο Δημήτρης Κοσμάς-Λέκκας της ΑΕΚ (και οι δύο έφηβοι σκακιστές συγκέντρωσαν 6,5 β.)

Στον Β' Όμιλο τώρα, την πρώτη θέση κατέλαβε ο Δημήτρης Κολόμβας του ΑΠΟ "Κότινου" Χολαργού με 8,5 βαθμούς, δεύτερος τερμάτισε ο Σταύρος Αθανασόπουλος της Εστίας Νέας Σμύρνης και τρίτος ο Στέφανος Πουλίδης (επίσης της Εστίας Νέας Σμύρνης), με 7,5 βαθμούς αμφότεροι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και των 2 ομίλων, τις τελικές βαθμολογίες καθώς και πολλές ατομικές στατιστικές αναλύσεις, μπορείτε να τα βρείτε εδώ.

Κυριακή, 14 Ιουνίου 2009

13ο ΟΡΕΝ Ηρακλείου Αττικής-Ανοικτό Πρωτάθλημα Αττικής 2009

Ξεκίνησε χθες Σάββατο 13 Ιουνίου, το 13ο Όπεν Ηρακλείου Αττικής, με 231 συμμετέχοντες.

Το τουρνουά συνδιοργανώνουν ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής και οι σκακιστικοί σύλλογοι του Ηρακλείου Σκακιστική Επικοινωνία και ΦΟΝ Ηρακλείου-Επικοινωνία.

Το τουρνουά διεξάγεται σε 2 κύριους ομίλους (Α και Β) εκ των οποίων ο Α αποτελείται κατά κύριο λόγο από παίκτες ισχυρής δυναμικότητας και έχει ορισθεί από την ΕΣΣΝΑ ως Ανοικτό Ατομικό Πρωτάθλημα Αττικής 2009.

Οι αγώνες διεξάγονται στο Πολιτιστικό Πολύκεντρο του Δήμου Νέου Ηρακλείου (Κουντουριώτου 18Α & Νεότητος) και θα διαρκέσουν μέχρι την Κυριακή 21 Ιουνίου (9 γύροι) με ώρα έναρξης 5:30' κάθε απόγευμα.
(Εξαίρεση αποτελεί ο τελευταίος γύρος, ο οποίος θα διεξαχθεί την Κυριακή 21/6 στις 11:00' το πρωί, για να ακολουθήσει η απονομή των επάθλων στους νικητές)

Το τουρνουά καλύπτεται διαδικτυακά από τις ιστοσελίδες www.skaki.gr και freeskaki.blogspot.com, όπου υπάρχει ενημέρωση για την προκήρυξη των αγώνων, τη λίστα των συμμετεχόντων ανά όμιλο, τις κληρώσεις και τα αποτελέσματα κάθε γύρου, καθώς και δημοσίευση επιλεγμένων παρτίδων.

Παρασκευή, 12 Ιουνίου 2009

12ο Σχολικό Πρωτάθλημα Ηρακλείου Αττικής

Ο ΔΗΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ η ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ και ο Φ.Ο.Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ προκηρύσσουν το 12ο Σχολικό Σκακιστικό Πρωτάθλημα Ηρακλείου Αττικής.

Οργανωτική Επιτροπή:
Σταύρος Γεωργόπουλος, Δήμαρχος Ηρακλείου Αττικής
Νόρα Κατέχη, Πρόεδρος Δημοτικού Συμβουλίου Ηρακλείου
Κώστας Μήνας, Αντιδήμαρχος Οικονομικών
Γιώργος Παπαδημητρίου, Αντιδήμαρχος Τεχνικών έργων
Νίκος Σταθόπουλος, Πρόεδρος Πολιτιστικού Κέντρου Ηρακλείου
Γιάννης Γαλάνης, Πρόεδρος, της Σκακιστικής Επικοινωνίας Ηρακλείου.
Δημήτρης Καβούρης, Πρόεδρος του ΦΟΝ Ηρακλείου-Επικοινωνία

Ημέρα διεξαγωγής: Σάββατο 13 Ιουνίου 2009 ώρα 10.30΄

Ώρα προσέλευσης:   9.30  -   10.00΄ π.μ.  το  αργότερο.
Όποιος  προσέλθει  αργότερα  θα  παίξει  από  τον  2ο  Γύρο.

Ώρα έναρξης αγώνων:  10.30΄ π.μ.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν: α) όλοι οι μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, δημοσίων και ιδιωτικών του Ηρακλείου, β) όλοι οι μαθητές που έχουν σκακιστικό δελτίο σε ομάδα του Ηρακλείου ή συμμετέχουν στις προπονήσεις και γ) όλοι οι μαθητές σχολείων των δήμων Πεύκης, Μεταμόρφωσης, Ν. Ιωνίας, Ν.Ερυθραίας και Κηφισιάς.
(Εξαιρέσεις θα γίνονται δεκτές κατόπιν συνεννόησης με τον διευθυντή αγώνων)

Τρόπος διεξαγωγής: Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε 8 ομίλους.
( Νήπια + 6 Δημοτικά + Γυμνάσια-Λύκεια )

Προκρίσεις: Προκρίνονται για την τελική φάση του σχολικού της Αττικής 2010 ένας / δεκάδα συμμετοχών / τάξη

Γύροι: Ελβετικό 5 γύρων

Χρόνος σκέψης: 30΄ για την ολοκλήρωση της παρτίδας.

Χώρος: Στην κλιματιζόμενη αίθουσα του Πολιτιστικού Πολύκεντρου του Δήμου Ηρακλείου, Κουντουριώτη & Νεότητος & Λεωφ. Ηρακλείου, πολύ κοντά στον Ηλεκτρικό Σταθμό Ηρακλείου.

Έπαθλα: Θα δοθούν μετάλλια στους 3 πρώτους + το πρώτο κορίτσι κάθε ομίλου. Επίσης σε όλους τους συμμετέχοντες θα δοθούν αναμνηστικά.

Κριτήρια ισοβαθμίας:
α) το αποτέλεσμα του μεταξύ τους αγώνα (μόνο για την 1η θέση και εφόσον έχουν παίξει όλοι με όλους)
β) Buchholz
γ) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας και τα κριτήρια άρσης της.

Διευθυντής αγώνων: Γιάννης Γαλάνης
Υπεύθυνος σχολικού: Σταμάτης Γλεζέλης
Επικεφαλής διαιτητής: Νίκος Κομνηνός

Οι απονομές σε όλους τους ομίλους θα γίνουν
στις 13.30΄- 14.00’ στον χώρο των αγώνων.

Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2009

4ο Νεανικό Τουρνουά Σ.Ο. Νέας Φιλαδέλφειας

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ:
Ο Σκακιστικός Όμιλος Νέας Φιλαδέλφειας προκηρύσσει το 4ο Νεανικό Τουρνουά 2009.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Έχουν όλοι οι σκακιστές/στριες του Σ.Ο.Ν.Φ. καθώς και σκακιστές/στριες ομόρων συλλόγων γεννημένοι το 1994 και μετά. Δεν υπάρχει παράβολο. Ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι αυστηρά περιορισμένος μέχρι τους 36.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Μέχρι την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2009:
Στην κ. Σερετάκη Ντίνα, τηλ. 2130332758, 6972571596
Στο e-mail του Σκακιστικού Ομίλου Νέας Φιλαδέλφειας: sonfilad@yahoo.gr
Στο e-mail του κ. Βαζελάκη Οδυσσέα (πρόεδρος Σ.Ο.Ν.Φ.) odysulys@yahoo.gr

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ: Το εντευκτήριο του Σ.Ο. Νέας Φιλαδέλφειας, Πλατεία Κολοκοτρώνη 12-15 (Συγκρότημα ΟΕΚ Τρωάδος & Μανδηλαρά), Νέα Φιλαδέλφεια.

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ελβετικό σύστημα 5 γύρων στις 14/6, 15/6, 16/6, 17/6, 18/6 και ώρα 6:30' μ.μ.
Οι μετέχοντες θα πρέπει μισή ώρα πριν την έναρξη του πρώτου γύρου να είναι παρόντες και να επιβεβαιώσουν την συμμετοχή τους.

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90' για κάθε παίκτη για ολόκληρη την παρτίδα με προστιθέμενο χρόνο 30” για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:
1) Το μεταξύ των ισοβάθμων αποτέλεσμα (μόνο αν όλοι οι ισόβαθμοι έχουν παίξει μεταξύ τους)
2) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας και κριτήρια άρσης της.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ: Θα ισχύσουν οι Κανονισμοί της FIDE και της Ε.Σ.Ο.

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ - ΕΠΑΘΛΑ: Θα βραβευτούν με Κύπελλο ο πρώτος και Μετάλλιο οι δύο επόμενοι νικητές, καθώς και Μετάλλιο η πρώτη Νεάνιδα.

Τρίτη, 9 Ιουνίου 2009

1ο Τουρνουά Α.Ο. Πεύκης-τελικά αποτελέσματα

Με τους αγώνες του 7ου (τελευταίου) γύρου ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 5/6 το 1ο Ανοιχτό Τουρνουά Σκάκι του Α.Ο. Πεύκης.

Νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο OM Κωστούρος Αλέξανδρος με 7 νίκες σε 7 αγώνες (!) ενώ τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο σκακιστής του Α.Ο. Πεύκης Ζαχαρίου Νικόλαος με 5,5 βαθμούς.

Στην τρίτη θέση είχαμε ισοβαθμία 4 αθλητών με 5 βαθμούς, με τον 15χρονο Τερζάκη Αθανάσιο της Σκακιστικής Ανάπτυξης Μεταμόρφωσης να κερδίζει το χάλκινο μετάλλιο, λόγω καλύτερου συντελεστή Μπούχολτζ.

1η γυναίκα του τουρνουά αναδείχθηκε η Ψωμά Βιργινία του Α.Π.Ο. "Κότινου" Χολαργού, ενώ 1ος βετεράνος >50 ο Παπαδόπουλος Γεώργιος του Α.Ο. Πεύκης.

Το έπαθλο του 1ου σκακιστή με ΕΛΟ<1800 πήγε στον Καρλή Νικόλαο του Α.Μ.Ε.Σ. Νέας Ερυθραίας.

Το έπαθλο του 1ου έφηβου Κ-16 πήρε ο Τσιώτας Νικόλαος του Φ.Ο.Ν. Ηρακλείου και του 1ου αγοριού Κ-12 ο Κορνιώτης Φίλιππος του Α.Ο. Παραδείσου Αμαρουσίου.

Το έπαθλο της 1ης νεάνιδας Κ-16 απονεμήθηκε στην Γαβριηλίδη Δέσποινα της Ένωσης Σπάρτης Μικράς Ασίας και το έπαθλο του 1ου κοριτσιού Κ-12 στην Κούτα Βασιλική της "Αίγλης" Παπάγου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τελευταίου γύρου:

1. Κωστούρος - Τερζάκης 1-0
2. Ζαχαρίου - Χονδροβασιλόπουλος 1-0
3. Ιλαρίδης - Πονηράκης 0-1
4. Καρλής - Ζωγράφος 1-0
5. Παπαδόπουλος - Γαβριηλίδη 1-0
6. Παπασταυρίδης - Κορνιώτης 0-1
7. Βλάχου - Ψωμά 0-1 (α.α.)
8. Μπελιώτης - Γαβριηλίδης 1-0
9. Δερμιτζάκης - Βλάχος Στ. 1-0 (α.α.)
10.Κούτα - Παρασκευάς 1-0
11.Σκιαδαρέση - Κανέλλης 1-0
12.Κοιλάκος - Τσέτσος 1-0
13.Βλάχος Γ. - Γονέος 0-1 (α.α.)
14.Παπαγεωργίου Α. - Μαυρόγαλος 1-0
15.Ίσαρη - Παπαγεωργίου Ε. 1-0

Πέμπτη, 4 Ιουνίου 2009

97ο Όπεν Αμπελοκήπων

Το Σάββατο 6 Ιουνίου 2009 αρχίζει το 97ο Όπεν Αμπελοκήπων με διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ. Το τουρνουά είναι ελβετικό 7 γύρων, με χρόνο σκέψης 2 ώρες + 30’’ και διεξάγεται κάθε Σάββατο και Τετάρτη (πλην 13,17 & 20 Ιουνίου), έως και τις 8/7/2009, στις 5.30 μ.μ., στο εντευκτήριο του ΣΟΑ, Μακρυνίτσας 12-14, πλησίον του σταθμού μετρό "Αμπελόκηποι".
Χρηματικά έπαθλα 700€ θα δοθούν στους 3 πρώτους νικητές, στον 1ο βετεράνο άνω των 60, στην 1η γυναίκα και στον 1ο άνευ διεθνούς ΕΛΟ, ενώ στον 1ο έφηβο και στην 1η νεανίδα κάτω των 18, θα δοθούν σκακιστικά βιβλία.
Το παράβολο συμμετοχής είναι 30€, ενώ για νέους και νέες έως 18 ετών και τα οικονομικώς εντάξει μέλη των διοργανωτών συλλόγων 15€.
Δηλώσεις συμμετοχής στον κ. Αχιλλέα Μητσάκο, τηλ. 6942463100,
στον ΣΟ Αμπελοκήπων, τηλ. 210-6433584, στο email: soa@otenet.gr
ή δηλώστε συμμετοχή online στην ιστοσελίδα του ΣΟΑ.

Ανώτατο όριο συμμετοχής: 80 άτομα. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

* Για όσους δεν μπορούν να παίξουν τον 1ο γύρο το Σάββατο, έχει προβλεφθεί συμπληρωματικός γύρος, που θα γίνει την Δευτέρα 8 Ιουνίου, στις 5.30 μ.μ.

Τρίτη, 2 Ιουνίου 2009

1ο Τουρνουά Α.Ο. Πεύκης-κλήρωση τελευταίου γύρου:

1. ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (6) - ΤΕΡΖΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (5)
2. ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (4,5) - ΧΟΝΔΡΟΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (4)
3. ΙΛΑΡΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (4) - ΠΟΝΗΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (4)
4. ΚΑΡΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (4) - ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΦΩΤΙΟΣ (4)
5. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (4) - ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (4)
6. ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΙΔΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ (3) - ΚΟΡΝΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (3)
7. ΒΛΑΧΟΥ ΜΑΡΙΑ (3) - ΨΩΜΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ (3)
8. ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (3) - ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ (3)
9. ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ (2,5) - ΒΛΑΧΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ (3)
10.ΚΟΥΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (2,5) - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2,5)
11.ΣΚΙΑΔΑΡΕΣΗ ΑΝΤΩΝΙΑ (2) - ΚΑΝΕΛΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2)
12.ΚΟΙΛΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (2) - ΤΣΕΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (2)
13.ΒΛΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2) - ΓΟΝΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (2)
14.ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΝΑ (1,5) - ΜΑΥΡΟΓΑΛΟΣ-ΦΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (2)
15.ΙΣΑΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (1,5) - ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (1)

Αναβολές στον τελευταίο γύρο δεν επιτρέπονται.
Μετά τη λήξη του 7ου γύρου, θα ακολουθήσει η απονομή των επάθλων στους νικητές.

Αποτελέσματα 6ου γύρου:

1. Κωστούρος - Τσιώτας 1-0
2. Τερζάκης - Ιλαρίδης 1-0
3. Πονηράκης - Ζαχαρίου 0-1
4. Κορνιώτης - Καρλής 0-1
5. Ψωμά - Παπαδόπουλος 0-1
6. Χονδροβασιλόπουλος - Μπελιώτης 1-0
7. Ζωγράφος - Παπασταυρίδης 1-0
8. Γαβριηλίδη - Κούτα 1-0
9. Παρασκευάς - Δερμιτζάκης 1/2-1/2
10.Γαβριηλίδης - Σκιαδαρέση 1-0
11.Μαυρόγαλος - Βλάχου 0-1
12.Βλάχος Στ. - Βλάχος Γ. 1-0
13.Τσέτσος - Ίσαρη 1-0
14.Παπαγεωργίου Α. - Κανέλλης 0-1
15.Γονέος - Παπαγεωργίου Ε. 1-0