Κυριακή, 31 Μαΐου 2009

1ο Τουρνουά Α.Ο. Πεύκης-κλήρωση 6ου γύρου:

1. ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (5) - ΤΣΙΩΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (4)
2. ΤΕΡΖΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (4) - ΙΛΑΡΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (4)
3. ΠΟΝΗΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (4) - ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (3,5)
4. ΚΟΡΝΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (3) - ΚΑΡΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (3)
5. ΨΩΜΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ (3) - ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (3)
6. ΧΟΝΔΡΟΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (3) - ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (3)
7. ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΦΩΤΙΟΣ (3) - ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΙΔΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ (3)
8. ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (3) - ΚΟΥΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (2,5)
9. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2) - ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ (2)
10.ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ (2) - ΣΚΙΑΔΑΡΕΣΗ ΑΝΤΩΝΙΑ (2)
11.ΜΑΥΡΟΓΑΛΟΣ-ΦΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (2) - ΒΛΑΧΟΥ ΜΑΡΙΑ (2)
12.ΒΛΑΧΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ (2) - ΒΛΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2)
13.ΤΣΕΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (1) - ΙΣΑΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (1,5)
14.ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΝΑ (1) - ΚΑΝΕΛΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1)
15.ΓΟΝΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (1) - ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (1)

Αποτελέσματα 5ου γύρου:

1. Ζαχαρίου - Κωστούρος 0-1
2. Πονηράκης - Κορνιώτης 1-0
3. Τερζάκης - Ψωμά 1-0
4. Τσιώτας - Χονδροβασιλόπουλος 1-0
5. Ιλαρίδης - Ζωγράφος 1-0
6. Βλάχος Γ. - Καρλής 0-1
7. Σκιαδαρέση - Παπαδόπουλος 0-1
8. Κοιλάκος - Παπασταυρίδης 0-1 (α.α.)
9. Μπελιώτης - Μαυρόγαλος 1-0
10.Βλάχου - Γαβριηλίδη 0-1
11.Δερμιτζάκης - Γαβριηλίδης 1/2-1/2
12.Παπαγεωργίου Ε. - Κούτα 0-1
13.Παρασκευάς - Κανέλλης 1-0 (α.α.)
14.Βλάχος Στ. - Τσέτσος 1-0
15.Ίσαρη - Γονέος 1-0

Τρίτη, 26 Μαΐου 2009

8ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Λύσης Σκακιστικών Προβλημάτων

Η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία (ΕΣΟ) προκηρύσσει τον 8ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Λύσης Προβλημάτων, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα του Σκακιστικού Ομίλου Αιγάλεω (Ιερά Οδός 294, Εμπορικό Κέντρο "La Mirage", 1ος όροφος) την Κυριακή 31 Μαίου και ώρα 10:00'- 14:00'.

Τον διαγωνισμό διοργανώνει η Επιτροπή Καλλιτεχνικού Σκακιού της ΕΣΟ, σε συνεργασία με τον Σκακιστικό Όμιλο Αιγάλεω, τον Δήμο Αιγάλεω και τον Δημοτικό Αθλητικό Οργανισμό Αιγάλεω.

Ο διαγωνισμός θα είναι 2 γύρων, με έξι (6) προβλήματα προς λύση στον καθένα (ήτοι ένα ορδόδοξο 2 κινήσεων, ένα ορθόδοξο 3 κινήσεων, ένα ορθόδοξο πολλών κινήσεων, μία σπουδή, ένα βοηθητικό και ένα αντίστροφο ανά γύρο). Ο χρόνος σκέψης για κάθε γύρο είναι 2 ώρες, ενώ προβλέπεται διάλειμμα μισής ώρας μεταξύ τους. Η κατάταξη θα γίνει με βάση τους βαθμούς που θα συγκεντρώσει κάθε λύτης. Σε περίπτωση ισοβαθμίας δεύτερο κριτήριο είναι ο συντομότερος χρόνος. Στους τρεις πρώτους νικητές θα απονεμηθούν κύπελλα και μετάλλια.

Λεπτομέρειες σχετικά με τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό θα υπάρχουν στην ιστοσελίδα της ΕΣΟ και στο ιστολόγιο του Σ.Ο. Αιγάλεω.

Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από την προκήρυξη, αρμόδια να αποφασίσει είναι η τριμελής Οργανωτική Επιτροπή, που αποτελείται από τους κ.κ. Ι. Γαρουφαλίδη, Δ. Σκυριανόγλου και Χ. Φουγιαξή.

Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι ελεύθερη. Δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να υποβληθούν μέχρι την Παρασκευή 29 Μαίου 2009. Δηλώσεις συμμετοχής και διευκρινήσεις σε σχέση με την ως άνω διοργάνωση, στον κ. Ιωάννη Γαρουφαλίδη: τηλ. 6938-792281 (κινητό), e-mail: ggaroufalidis@yahoo.gr ή στην ΕΣΟ: τηλ. 210-9221465, 210-9221620 (fax), e-mail: info@chessfed.gr

Παράλληλα με τον κύριο διαγωνισμό, θα υπάρξει ξεχωριστός για αρχάριους λύτες με λιγότερα και ευκολότερα προβλήματα.

Κυριακή, 24 Μαΐου 2009

1ο Τουρνουά Α.Ο. Πεύκης-κλήρωση 5ου γύρου:

1. ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (3,5) - ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (4)
2. ΠΟΝΗΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (3) - ΚΟΡΝΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (3)
3. ΤΕΡΖΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (3) - ΨΩΜΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ (3)
4. ΤΣΙΩΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (3) - ΧΟΝΔΡΟΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (3)
5. ΙΛΑΡΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (3) - ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΦΩΤΙΟΣ (3)
6. ΒΛΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2) - ΚΑΡΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (2)
7. ΣΚΙΑΔΑΡΕΣΗ ΑΝΤΩΝΙΑ (2) - ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2)
8. ΚΟΙΛΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (2) - ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΙΔΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ (2)
9. ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2) - ΜΑΥΡΟΓΑΛΟΣ-ΦΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (2)
10.ΒΛΑΧΟΥ ΜΑΡΙΑ (2) - ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (2)
11.ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ (1,5) - ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ (1,5)
12.ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (1) - ΚΟΥΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (1,5)
13.ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1) - ΚΑΝΕΛΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1)
14.ΒΛΑΧΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ (1) - ΤΣΕΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (1)
15.ΙΣΑΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (0,5) - ΓΟΝΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (1)
16.ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΝΑ (0,5) - bye

Αποτελέσματα 4ου γύρου:

1. Κωστούρος - Πονηράκης 1-0
2. Ζαχαρίου - Τερζάκης 1/2-1/2
3. Καρλής - Τσιώτας 0-1
4. Χονδροβασιλόπουλος - Κοιλάκος 1-0
5. Ζωγράφος - Μπελιώτης 1-0
6. Κορνιώτης - Βλάχου 1-0
7. Γαβριηλίδη - Ψωμά 0-1
8. Γαβριηλίδης - Ιλαρίδης 0-1
9. Τσέτσος - Παπαδόπουλος 0-1 (α.α)
10.Κανέλλης - Βλάχος Γ. 0-1
11.Γονέος - Σκιαδαρέση 0-1
12.Μαυρόγαλος - Παρασκευάς 1-0
13.Παπασταυρίδης - Βλάχος Στ. 1-0
14.Κούτα - Ίσαρη 1-0
15.Δερμιτζάκης - Παπαγεωργίου Α. 1-0

Σάββατο, 23 Μαΐου 2009

1ο Tουρνουά Α.Ο. Πεύκης-κλήρωση 4ου γύρου

1. ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (3) - ΠΟΝΗΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (3)
2. ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (3) - ΤΕΡΖΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (2,5)
3. ΚΑΡΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (2) - ΤΣΙΩΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (2)
4. ΧΟΝΔΡΟΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (2) - ΚΟΙΛΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (2)
5. ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΦΩΤΙΟΣ (2) - ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (2)
6. ΚΟΡΝΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (2) - ΒΛΑΧΟΥ ΜΑΡΙΑ (2)
7. ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (2) - ΨΩΜΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ (2)
8. ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ (1,5) - ΙΛΑΡΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (2)
9. ΤΣΕΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (1) - ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1)
10.ΚΑΝΕΛΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1) - ΒΛΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1)
11.ΓΟΝΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (1) - ΣΚΙΑΔΑΡΕΣΗ ΑΝΤΩΝΙΑ-ΚΑΝΕΛΛΑ (1)
12.ΜΑΥΡΟΓΑΛΟΣ-ΦΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (1) - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1)
13.ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΙΔΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ (1) - ΒΛΑΧΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ (1)
14.ΚΟΥΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (0,5) - ΙΣΑΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (0,5)
15.ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ (0,5) - ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΝΑ (0,5)
16.ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (0) - bye

Αποτελέσματα 3ου γύρου:

1. Καρλής Ν. - Κωστούρος Α. 0-1
2. Πονηράκης Δ. - Χονδροβασιλόπουλος Ι. 1-0
3. Τσιώτας Ν. - Ζαχαρίου Ν. 0-1
4. Παπαδόπουλος Γ. - Τερζάκης Α. 0-1
5. Γαβριηλίδης Κ. - Ζωγράφος Φ. 0-1
6. Σκιαδαρέση Α. - Κορνιώτης Φ. 0-1
7. Ψωμά Β. - Γονέος Α. 1-0
8. Ιλαρίδης Μ. - Κανέλλης Γ. 1-0
9. Κοιλάκος Δ. - Μαυρόγαλος Α. 1-0
10.Μπελιώτης Γ. - Παπασταυρίδης Ε. 1-0
11.Βλάχος Στ. - Γαβριηλίδη Δ. 0-1
12.Βλάχου Μ. - Κούτα Β. 1-0
13.Βλάχος Γ. - Δερμιτζάκης Π. 1/2-1/2
14.Παπαγεωργίου Α. - Ίσαρη Α. 1/2-1/2
15.Παρασκευάς Γ. - Παπαγεωργίου Ε. 1-0

Τετάρτη, 20 Μαΐου 2009

1ο Τουρνουά Α.Ο. Πεύκης-κλήρωση 3ου γύρου

1. ΚΑΡΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (2) - ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (2)
2. ΠΟΝΗΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (2) - ΧΟΝΔΡΟΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (2)
3. ΤΣΙΩΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (2) - ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (2)
4. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1) - ΤΕΡΖΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (1,5)
5. ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ (1,5) - ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΦΩΤΙΟΣ (1)
6. ΣΚΙΑΔΑΡΕΣΗ ΑΝΤΩΝΙΑ-ΚΑΝΕΛΛΑ (1) - ΚΟΡΝΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (1)
7. ΨΩΜΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ (1) - ΓΟΝΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (1)
8. ΙΛΑΡΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (1) - ΚΑΝΕΛΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1)
9. ΚΟΙΛΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (1) - ΜΑΥΡΟΓΑΛΟΣ-ΦΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (1)
10.ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1) - ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΙΔΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ (1)
11.ΒΛΑΧΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ (1) - ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (1)
12.ΒΛΑΧΟΥ ΜΑΡΙΑ (1) - ΚΟΥΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (0,5)
13.ΒΛΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (0,5) - ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ (0)
14.ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΝΑ (0) - ΙΣΑΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (0)
15.ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (0) - ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (0)
16.ΤΣΕΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ - bye

1o Ανοιχτό Τουρνουά Α.Ο. Πεύκης-αποτελέσματα 2ου γύρου

Ολοκληρώθηκε χθες με τη διεξαγωγή των αναβολών ο 2ος γύρος του 1ου Ανοικτού Τουρνουά του Α.Ο. Πεύκης. Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

1. Κωστούρος - Ζωγράφος 1-0
2. Κανέλλης - Πονηράκης 0-1
3. Ζαχαρίου - Κοιλάκος 1-0
4. Παπασταυρίδης - Καρλής 0-1
5. Τσιώτας - Παπαδόπουλος 1-0
6. Χονδροβασιλόπουλος - Ιλαρίδης 1-0
7. Τερζάκης - Βλάχος Στ. 1-0
8. Κούτα - Γαβριηλίδης Κ. 0-1
9. Κορνιώτης - Βλάχος Γ. 1-0
10. Παπαγεωργίου Ε.- Μπελιώτης 0-1
11. Γαβριηλίδη Δ. - Παπαγεωργίου Α. 1-0
12. Γονέος - Παρασκευάς 1-0
13. Δερμιτζάκης - Ψωμά 0-1
14. Ίσαρη - Σκιαδαρέση 0-1
15. Τσέτσος - Βλάχου Μ. 0-1 (α.α.)

Σάββατο, 16 Μαΐου 2009

1ο Τουρνουά Α.Ο. Πεύκης-2ος γύρος

Κλήρωση 2ου γύρου:

1.ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (1) - ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΦΩΤΙΟΣ (1)
2.ΚΑΝΕΛΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1) - ΠΟΝΗΡΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (1)
3.ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (1) - ΚΟΙΛΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (1)
4.ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΙΔΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ (1) - ΚΑΡΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (1)
5.ΤΣΙΩΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (1) - ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (1)
6.ΧΟΝΔΡΟΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (1) - ΙΛΑΡΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (1)
7.ΤΕΡΖΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (0,5) - ΒΛΑΧΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ (1)
8.ΚΟΥΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (0,5) - ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ (0,5)
9.ΚΟΡΝΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (0) - ΒΛΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (0,5)
10.ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ (0) - ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (0)
11.ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (0) - ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΝΑ (0)
12.ΓΟΝΕΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (0) - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (0)
13.ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ (0) - ΨΩΜΑ ΒΙΡΓΙΝΙΑ (0)
14.ΙΣΑΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (0) - ΣΚΙΑΔΑΡΕΣΗ ΑΝΤΩΝΙΑ-ΚΑΝΕΛΛΑ (0)
15.ΤΣΕΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (0) - ΒΛΑΧΟΥ ΜΑΡΙΑ (0)
16.ΜΑΥΡΟΓΑΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ (0) - bye

1ο Ανοιχτό Τουρνουά Α.Ο. Πεύκης-1ος γύρος

Με 28 συμμετοχές ξεκίνησε χθες στο εντευκτήριο του Σκακιστικού Τμήματος (Αγίας Παρασκευής 9, Λυκόβρυση) το 1ο Σκακιστικό Τουρνουά του Α.Ο. Πεύκης.

Τα αποτελέσματα του 1ου γύρου είχαν ως εξής:

1. Πονηράκης Δημήτρης(2048) - Βλάχου Μαρία(1010) 1-0
2. Μπελιώτης Γιώργος(1005) - Ζαχαρίου Νίκος(1838) 0-1
3. Καρλής Νίκος(1765) - Γαβριηλίδη Δέσποινα(1005) 1-0
4. Γαβριηλίδης Κυριάκος(1005) - Τερζάκης Θανάσης(1647) 1/2-1/2
5. Παπαδόπουλος Γιώργος(1860) - Γονέος Αντώνης(1005) 1-0
6. Σκιαδαρέση Αντωνέλλα(1005) - Χονδροβασιλόπουλος Γιάννης(1550) 0-1
7. Ζωγράφος Φώτης(1275) - Δερμιτζάκης Παύλος 1-0
8. Ιλαρίδης Μιχάλης - Κορνιώτης Φίλιππος(1270) 1-0
9. Κανέλλης Γιώργος(1155) - Ίσαρη Αγγελική 1-0
10. Μαυρόγαλος Ανδρέας - Τσιώτας Νίκος(1070) 0-1
11. Κοιλάκος Δημήτρης(1015) - Παπαγεωργίου Ευτυχία 1-0
12. Βλάχος Γιώργος - Κούτα Βασιλική(1010) 1/2-1/2
13. Βλάχος Στέφανος(1010) - Παπαγεωργίου Άννα 1-0
14. Παρασκευάς Γιώργος - Παπασταυρίδης Ευθύμιος 0-1

Για όσους δεν μπόρεσαν να παίξουν χθες, σήμερα έχει προβλεφθεί συμπληρωματικός γύρος στις 6:οο μ.μ. Κατόπιν θα ακολουθήσει η κλήρωση του 2ου γύρου.
Ο 2ος γύρος θα διεξαχθεί αύριο Κυριακή 17/5 στις 10:30'.

Τρίτη, 12 Μαΐου 2009

Διασυλλογικά Νεανικά ΕΣΣΝΑ-αποτελέσματα 6ου γύρου

Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 10 Μαίου τα Νεανικά Διασυλλογικά Πρωταθλήματα που διοργάνωσε η ΕΣΣΝΑ τη φετινή άνοιξη.

Στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων (Μικτό Νεανικό) Πρωταθλήτρια Αττικής ανακηρύχθηκε η ισχυρή ομάδα του Ε.Ο.Α.Ο. "Φυσιολάτρη" Νίκαιας με 11 β. (5 νίκες - 1 ισοπαλία). Δεύτερη τερμάτισε η ομάδα του Γ.Σ. Ασπρόπυργου με 10 β. (4 νίκες - 2 ισοπαλίες) και τρίτη η ομάδα του Σ.Ο. Νέας Φιλαδέλφειας με 9 β. (4 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα).

Στο Διασυλλογικό Κύπελλο Παίδων-16 την πρώτη θέση κατέλαβε η Εστία Νέας Σμύρνης με 12 β. (6 νίκες σε 6 αγώνες!), δεύτερη τερμάτισε η 1η ομάδα του Σ.Μ.Σ. Ελευσίνας με 10 β. (5 νίκες - 1 ήττα) και τρίτη η 1η ομάδα του Σ.Ο. Καλλιθέας με 9 β. (4 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα).

Στο Διασυλλογικό Κύπελλο Παμπαίδων-12 κυπελλούχος για 2η συνεχόμενη χρονιά αναδείχθηκε η ομάδα του Φ.Ο.Ν. "Επικοινωνία" Ηρακλείου Αττικής με 12 β. (6 νίκες!), ενώ στη 2η-3η θέση είχαμε ισοβαθμία μεταξύ του Α.Ο. Παραδείσου Αμαρουσίου και του Σ.Α.Σ. Κορωπίου με 10 βαθμούς, με την ομάδα του Α.Ο. Παραδείσου να παίρνει τελικά τη 2η θέση, λόγω μεγαλύτερου αριθμού νικών.

Οι νεανικές ομάδες του Α.Ο. Πεύκης την Κυριακή έχασαν από την Εστία Νέας Σμύρνης στο Μικτό Νεανικό (1-5) και από τον Α.Ο. Λεοντείου στο Κύπελλο Παμπαίδων (1,5- 2,5), αλλά ο βασικός στόχος, που ήταν η απόκτηση εμπειριών για τους μικρούς μας σκακιστές, οι οποίοι συμμετείχαν για πρώτη φορά σε τέτοιου είδους διοργανώσεις, θεωρούμε ότι επετεύχθη!
Ευελπιστούμε ότι την επόμενη χρονιά, τα παιδιά του Α.Ο. Πεύκης θα παρουσιαστούνε ακόμα πιο δυνατά και θα διεκδικήσουν καλύτερες θέσεις και διακρίσεις στα Διασυλλογικά Πρωταθλήματα που θα λάβουν μέρος!

Τετάρτη, 6 Μαΐου 2009

1ο Ανοιχτό Τουρνουά Α.Ο. Πεύκης

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1ου ANOIXTOY ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ ΜΕ ΔΙΕΘΝΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ EΛO
 
ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ:  Σκακιστικό Τμήμα Αθλητικού Ομίλου Πεύκης

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ:  Εντευκτήριο Σκακιστικού Τμήματος Α.Ο. Πεύκης, Αγίας Παρασκευής 9, Λυκόβρυση (εντός εγκαταστάσεων εταιρίας «ΒΕΝΕΤΗΣ»)
Συγκοινωνία: Λεωφορείο Β9 από οδό Χαλκοκονδύλη-Αχαρνών-Νέα Φιλαδέλφεια, ή από σταθμό ΗΣΑΠ Κηφισιάς (στάση: 2η Κηφισιάς)
 
ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:  Ελβετικό 7 γύρων
 
ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ:  2 ώρες+30¨/κίνηση για κάθε παίκτη, για την ολοκλήρωση της παρτίδας (καταγραφή κινήσεων υποχρεωτική)
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: 
1ος γύρος: Παρασκευή 15 Μαϊου 2009 (ώρα έναρξης 18:00΄)
2ος γύρος: Κυριακή 17 Μαίου 2009 (ώρα έναρξης 10:30΄)
3ος γύρος: Παρασκευή 22 Μαίου 2009 (ώρα έναρξης 18:00΄)
4ος γύρος: Κυριακή 24 Μαϊου 2009 (ώρα έναρξης 10:30΄)
5ος γύρος: Παρασκευή 29 Μαϊου 2009 (ώρα έναρξης 18:00΄)
6ος γύρος: Κυριακή 31 Μαίου 2009 (ώρα έναρξης 10:30΄)
7ος γύρος: Παρασκευή 5 Ιουνίου 2009 (ώρα έναρξης 18:00΄)
 
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ:  Σταυρουλάκη Μαρίνα

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  Έχουν όλοι οι παίκτες, ανεξαρτήτως φύλου, ηλικίας ή δυναμικότητας.

ΟΡΙΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  45 άτομα (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας δηλώσεων συμμετοχής)

ΕΠΑΘΛΑ:
1ος νικητής: χρυσό μετάλλιο + αναμνηστικό κύπελλο
2ος νικητής: αργυρό μετάλλιο
3ος νικητής: χάλκινο μετάλλιο
1ος σκακιστής Α.Ο Πεύκης: αναμνηστικό κύπελλο
1η γυναίκα: χρυσό μετάλλιο
1ος βετεράνος>50: χρυσό μετάλλιο
1ος έφηβος (U-16): χρυσό μετάλλιο + σκακιστικό βιβλίο
1η νεάνιδα (U-16): χρυσό μετάλλιο + σκακιστικό βιβλίο
1ο αγόρι (U-12): χρυσό μετάλλιο + σκακιστικό βιβλίο
1ο κορίτσι (U-12): χρυσό μετάλλιο + σκακιστικό βιβλίο
 
ΧΡΗΜΑΤΙΚΑ ΕΠΑΘΛΑ: Θα δοθούν στους 3 πρώτους νικητές, στην 1η γυναίκα(*), στον 1ο βετεράνο>50(*) και στον 1ο με ελληνικό ΕΛΟ<1800 (ανεξαρτήτως διεθνούς αξιολόγησης).
Τα χρηματικά έπαθλα θα αντιστοιχούν στο 60% των παραβόλων συμμετοχής και η κατανομή τους ανά κατηγορία θα ανακοινωθεί μετά την ολοκλήρωση του 1ου γύρου.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: 1) Τα αποτελέσματα μεταξύ ισόβαθμων παικτών (αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους), 2) Μπούχολτζ, 3) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας.
 
ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΕΠΑΘΛΩΝ:
1) Σε περίπτωση ισοβαθμίας, τα χρηματικά έπαθλα μοιράζονται.
2) Σε περίπτωση κατάκτησης 2 ή περισσοτέρων επάθλων, ο/η δικαιούχος λαμβάνει το μεγαλύτερο.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: 
Στην κ. Μαρίνα Σταυρουλάκη (e-mail: marastav@otenet.gr) τηλ. 6971750188 - 6944943570 και στο κ. Νίκο Ζαχαρίου (e-mail: niko_zah@hotmail.com) τηλ. 6983265624

ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Θα υπάρξει οικονομική συνδρομή 25 €/συμμετοχή για τα έξοδα της διοργάνωσης, καθώς και για την εξασφάλιση των επάθλων. (Έφηβοι, νεάνιδες και παιδιά: 15 €)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
1) Οι δηλώσεις συμμετοχής των σκακιστών θα πρέπει να επιβεβαιωθούν με τη φυσική παρουσία τους στον χώρο των αγώνων την Παρασκευή 15 Μαίου το αργότερο μέχρι τις 17:45’ και την καταβολή του παραβόλου συμμετοχής.
2) Στο τουρνουά ενσωματώνεται το 1ο Εσωτερικό Πρωτάθλημα του ΑΟ Πεύκης.
3) Αναβολές μπορούν να δοθούν, θα πρέπει να διεξάγονται όμως το αργότερο 24 ώρες μετά την προγραμματισμένη έναρξη του γύρου.
4) Επιτρέπεται αίτημα εξαίρεσης από αγώνα επόμενου γύρου, με την προϋπόθεση ότι θα υποβληθεί στον διαιτητή το αργότερο μέχρι τη λήξη του τελευταίου αγώνα του προηγούμενου γύρου.
5) Δικαίωμα στα έπαθλα έχουν μόνο όσοι τερματίζουν.
6) (*) Στις κατηγορίες γυναικών και βετεράνων>50 τα χρηματικά έπαθλα θα δοθούν μόνο εφ’όσον εξασφαλιστούν τουλάχιστον 2 συμμετοχές/κατηγορία (κορίτσια<12 δεν υπολογίζονται).
7) Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ή από τους κανονισμούς της Ε.Σ.Ο. καθώς και για κάθε έκτακτο περιστατικό, αρμόδιοι να αποφασίσουν είναι η Διευθυντής Αγώνων, σε συνεργασία με τον Διαιτητή της διοργάνωσης.

96ο Όπεν Αμπελοκήπων

Το Σάββατο 9 Μαίου 2009 αρχίζει το 96ο Όπεν Αμπελοκήπων με διεθνή αξιολόγηση ΕΛΟ. Το τουρνουά είναι ελβετικό 7 γύρων, με χρόνο σκέψης 2 ώρες + 30’’ και διεξάγεται κάθε Σάββατο και Τετάρτη, από 9-30/5/2009, στις 5.30 μ.μ., στο εντευκτήριο του ΣΟΑ, Μακρυνίτσας 12-14, πλησίον του σταθμού μετρό "Αμπελόκηποι".
Χρηματικά έπαθλα 700€ θα δοθούν στους 3 πρώτους νικητές, στον 1ο βετεράνο άνω των 60, στην 1η γυναίκα και στον 1ο άνευ διεθνούς ΕΛΟ, ενώ στον 1ο έφηβο και στην 1η νεανίδα κάτω των 18, θα δοθούν σκακιστικά βιβλία. Το παράβολο συμμετοχής είναι 30€, ενώ για νέους και νέες έως 18 ετών και τα οικονομικώς εντάξει μέλη των διοργανωτών συλλόγων 15€.
Δηλώσεις συμμετοχής στον κ. Αχιλλέα Μητσάκο, τηλ. 6942463100, στον ΣΟ Αμπελοκήπων, τηλ. 210-6433584, στο email: soa@otenet.gr ή δηλώστε συμμετοχή online στην ιστοσελίδα του ΣΟΑ.

Ανώτατο όριο συμμετοχής: 80 άτομα. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

* Για όσους δεν μπορούν να παίξουν τον 1ο γύρο το Σάββατο, έχει προβλεφθεί συμπληρωματικός γύρος, που θα γίνει την Δευτέρα 11 Μαίου, στις 5.30 μ.μ.

Διασυλλογικά Νεανικά ΕΣΣΝΑ-αποτελέσματα 5ου γύρου

Η αργία του τριημέρου της Πρωτομαγιάς δε βοήθησε ώστε να αγωνιστούν πλήρεις οι νεανικές μας ομάδες, την Κυριακή που μας πέρασε. Παρ'όλα αυτά, η ομάδα των Παμπαίδων κατάφερε να επιβληθεί εκτός έδρας της Β' ομάδας του ΕΕΣ Κορυδαλλού με 2- 1,5 (νίκες για τους Μαυρόγαλο Κων/νο και Παρασκευά Γιώργο, ισοπαλία ο Τσιώλης), ενώ η ομάδα του Μικτού Νεανικού πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε τελικά με αντίπαλο τον ΣΟ "Θωμά Γεωργίου" κι έχασε με 3-2 (νίκες για τους Τσέτσο Γιάννη και Μαυρόγαλο Διονύση).
Την ερχόμενη Κυριακή θα διεξαχθεί ο τελευταίος γύρος των διοργανώσεων, και οι 2 ομάδες μας θα αγωνιστούν εντός έδρας!

Κυριακή, 3 Μαΐου 2009

Διασυλλογικά Νεανικά ΕΣΣΝΑ-5ος γύρος

Την ομάδα του ΣΟ "Θωμάς Γεωργίου" θα φιλοξενήσει σήμερα ο Α.Ο. Πεύκης, στα πλαίσια του 5ου γύρου του Μικτού Νεανικού Πρωταθλήματος Αττικής, ενώ ή δεύτερη ομάδα μας που συμμετέχει στο Κύπελλο Παμπαίδων θα "ταξιδέψει" μέχρι τον Κορυδαλλό, όπου θα αντιμετωπίσει τη Β' ομάδα του ΕΕΣ Κορυδαλλού.
Ευχόμαστε καλά αποτελέσματα σε όλα τα παιδιά!